Една от основните теми - както в Европа, така и в Азия и САЩ, от последните дни са по-високите цени на енергийните суровини през настоящия отоплителен сезон.

И въпреки че светът се опитва да стане по-зелен, по-високото потребление на петрол в последните месеци оскъпи „черното злато“ до най-високите цени от 7 години насам.

От една от големите инвестиционни банки Goldman Sachs дори заговориха за нов суперцикъл и евентуални 100 долара за барел.

Подобни са прогнозите и на редица анализатори, а също и на руския президент Владимир Путин.

Един инвеститор обаче вижда доста предупредителни флагове в този оптимизъм. Неговото име е Самир „Сам“ Мадани, като той е съосновател на TankerTrackers.com.

Според публикация в MarketWatch Мадани е продал цялата си инвестиция в петрол, като само от март 2020 г. насам той е спечелил 71%, тъй като влага пари при нива от под 20 долара за барел.

„Мисля, че пазарът в момента е доста пренаселен. Общата нагласа на инвеститорите е прекалено оптимистична", казва Мадани в интервю по телефона.

"Разходите на домакинствата днес са доста по-големи от доходите им. Цените на храните достигнаха многогодишни максимуми, на фона на недостиг на кадри в земеделието, по-скъпите торове и по-високите цени на дизела. Смятам, че цени от 100 долара биха били достигнати прекалено рано", допълни той.

„Ако този разговор го водим след около година, когато перспективите преди икономиките ще са доста по-добри, то тогава 100 долара за барел петрол биха имали повече смисъл. Не бива също така да забравяме и факта, че OPEC и неговите партньори би трябвало да контролират цените на нива от 68 до 78 долара за барел, за да предпазят икономиките си“, казва още той.

И все пак – потребителите извън Северна Америка са тези, които в най-голяма степен заплащат цената на това повишение чрез по-високите данъци и акцизи върху горивата, допълва още Мадани.

Ето защо инвеститорът, който пести както за пенсия, така и за издръжката на четирите си деца, ликвидира цялата си позиция в петрола, за да я замени с друга, според него още по-ценна суровина.

Той започва да инвестира във вода по-рано тази година, след като продава вложението си в китайски акции, които държи от 2016 г. насам. Парите, изкарани от петрола, също отиват във фонд, наречен Pictet-Water P.

Той също така има инвестиции и в по-малки компании и следи изкъсо златодобивните дружества.

„Мисля, че майката на всички суровини е водата. Светът се очаква да увеличава населението си с по около 100 млн. души на година. Това означава, че до 2052 г. на Земята ще живеят 10 млрд. души", казва още той.

„Независимо дали сме в сух период или налице е наводнение, този фонд ще се представя добре, защото той включва в себе си водната инфраструктура, като тръби, пречистване и т.н."