Азиатските борсови инвеститори се присъединиха към глобалния отлив от по-рисковите активи, а доларът поевтиня на фона на нарастващите съмнения относно способността на президента на САЩ Доналд Тръмп да осъществи икономическата си програма.

Пазарните нагласи бяха повлияни и от вчерашния атентант в Барселона, при който загинаха 13 души, а над 100 бяха ранени.

В Камбрилс - град южно от Барселона, полицията обяви, че са убити петима нападатели, осуетявайки друга терористична атака.

Световният борсов индекс MSCI World се понижи с 0.1%, увеличавайки спада си от 0.8% от четвъртък и е на път да остане без изменение за седмицата.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 0.5%, но върви към понижение от 1.4% за седмицата, след като напрежението между САЩ и Северна Корея намаля.

Японският индекс Nikkei изгуби 1.2% и е на път да запише понижение от 1.4% за седмицата.

Китайският основен индекс се понижи с 0.2%, след като изнесените данни показаха, че ръстът в цените на новите жилища се забавя през юли, но върви към 1.9% ръст за седмицата.

Хонконгският индекс отстъпи с 0.7%, но нараства с над 1% за седмицата.

Вчера индексите на Уолстрийт изгубиха между 1.2 и 1.9%. S&P 500 записа най-големия си спад от три месеца.

Опасенията са, че Тръмп няма да може да прокара икономическите си цели, като данъчни намаления и инфраструктурни разходи, след напускането на редица шефове на компании от неговите бизнес консултативни съвети.

Доларът отчете понижение в трети пореден ден спрямо йената, губейки 0.25%, до 109.31 йени и ограничи ръста си за седмицата, до 0.3%.

Доларовият индекс,който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 93.597 пункта.

Еврото добави 0.1%, до 1.1736 долара, възстановявайки част от изгубените 0.4% в предходната сесия.

Биткойнът, който поскъпна до рекордните 4 480 долара в предходната сесия, преди да затвори с понижение за деня, днес нараства с 0.2% - до 4 285 долара, и върви към ръст от 17.6% за седмицата.

При суровините цените на петрола отстъпиха след записаните повишения напоследък.

Цената на петрола от сорта брент се понижи с 0.1%, до 50.99 долара за барел, след като скочи с 1.5% в четвъртък. Цената върви към 2.15% спад за седмицата.

Щатският лек суров петрол също изгуби 0.1%, до 47.05 долара за барел, изтривайки част от спечелните вчера 0.7% и е на път да отчете 3.6% спад за седмицата.

Цената на златото остава без промяна на ниво от 1 286.85 долара за тройунция, запазвайки по-голяма част от ръста от 0.4% от вчера.