Азиатските акции поевтиняват днес, след като опасенията относно проточилия се конфликт между САЩ и Китай, протестите в Хонконг и срива на аржентинското песо принудиха инвеститорите да потърсят активите убежища, като облигациите, златото и японската йена.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1%. Китайският индекс изгуби 0.8%, докато хонконгският основен индекс падна с над 1% - до седеммесечно дъно.

Летището в Хонконг, което е най-натовареното в света за превоз на товари, отвори отново днес, което може да разсее част от опасенията относно икономическия ефект от протестите през последните два месеца.

Протестите започнаха заради проектозакон, който щеше да позволи екстрадициите в континентален Китай, но бързо се превърнаха най-голямото предизвикателство за властта в Китай, откакто страната си върна Хонконг от Великобритания през 1997 г.

Японският Nikkei също беше засегнат сериозно, като губи 1.5% и е на път да запише най-голямото си дневно понижение от седмица.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.13% в азиатската сесия.

Основният индекс в Сингапур изгуби 1.1%, достигайки най-ниското си ниво от 6 юни, след като правителството занижи прогнозите си за икономическия растеж за годината.

Разпродажбите в Азиа дойдоха, след като индексите на Уолстройт записаха понижения в понеделник, като S&P 500 изгуби 1.23%.

Пазарните нагласи вече бяха пострадали вследствие на увеличаващите се признаци, че САЩ и Китай няма да разрешат скоро своя търговски конфликт. Пазарите бяха засегнати допълнително от протестите в Хонконг, които затвориха летището вчера.

Трейдърите бяха изнервени допълнително и от факта, че аржентинският президент Маурисио Макри записа изборна загуба, което увеличи риска от завръщането към икономическата политика на интервенционизъм.

Лихвата по 10-годишните щатски облигации беше близо до най-ниското си ниво от почти три години, златото се търгуваше близо до шестгодишни върхове, а йената беше почти на седеммесечен връх спрямо долара, което е признак за повишеното безпокойство на финансовите пазари.

Аржентинското песо се срина вчера, падайки до 55.85 спрямо долара, след като гласоподавателите пренебрегнаха Макри и осигуриха на опозицията изненадваща победа в първичните избори.

Борсовият индекс Merval падна с 30%, а държавните облигации на страната също поевтиняха значително.

Данни на Refinitiv показват, че аржентинските акции, облигации и песото не са поевтинявали така едновременно от икономическата криза в страната от 2001 г.

Спот цената на златото нарасна с 0.33%, до 1 516.42 долара за тройунция, близо до най-високото си ниво от шест години.

Йената за последно бе на ниво от 105.37 спрямо долара, близо до 105.03, което беше най-високото й ниво от срива на 3 януари.

Швейцарският франк, който заедно с йената е считан за валута убежище, се търгуваше на ниво от 0.9697 спрямо долара, близо до върха си за годината.

Цените на петрола се понижиха леко в азиатската сесия, тъй като очакванията, че основните производители ще продължат да намаляват предлагането се сблъскаха с опасенията относно слабия икономически растеж.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.33%, до 54.75 долара за барел.