В неделя американският президент Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти постигнаха окончателно споразумение за повишаване на тавана на дълга на САЩ.

Сега лидерите трябва да работят за събиране на политическа подкрепа, тъй като Конгресът трябва бързо да гласува сделката преди крайния срок 5 юни, за да предотврати потенциален дефолт, за какъвто многократно предупреди министърът на финансите Джанет Йелън.

„Добри новини“, обяви Байдън в неделя вечерта в Белия дом, цитиран от световните агенции.

„Споразумението предотвратява възможно най-лошия сценарий“, каза той и добави, че заплахата от дефолт „вече не е на масата."

Президентът призова двете партии в Конгреса да се обединят за бързо гласуване на споразумението. „Маккарти и аз дадохме ясно да се разбере от самото начало, че единственият път напред е двупартийно споразумение“, посочи още Байдън.

Байдън и Маккарти постигнаха „принципно“ споразумение за тавана на дългаГласуването се очаква през следващата седмица

Компромисът включва съкращения на разходите и Байдън заяви пред репортери в Белия дом при завръщането си от Делауеър, че е уверен, че планът ще стигне до бюрото му.

Маккарти също беше уверен в своя коментар пред Капитолия: „В крайна сметка можем да гледаме в една посока, за да преминем през това“, каза той.

Следващите дни ще определят дали Вашингтон отново е в състояние да избегне на косъм дефолт по американския дълг, както е правил много пъти преди, или световната икономика навлиза в потенциална криза.

В САЩ дефолтът може да доведе до замръзване на финансовите пазари и да предизвика международна финансова криза. Анализатори твърдят, че милиони работни места ще изчезнат, заемите и безработицата ще скочат, а сривът на фондовия пазар може да изтрие трилиони долари от богатството на домакинствата. Това би било катастрофално за пазара на държавни дългове от 24 трилиона долара, коментира MarketWatch.

Маккарти и неговите преговарящи представиха сделката като задоволителна за републиканците, въпреки че тя не успя да постигне мащабните съкращения на разходите, за които те настояваха.

Неизпълнението на дълга на САЩ ще подкопае световната икономикаИдеята законодателите да оставят страната в дефолт е „немислима“, заяви министърът на финансите на САЩ

Маккарти каза пред репортери в Капитолия в неделя, че в споразумението „не всеки получава всичко, което е искал“, но това може да се очаква в едно разделено правителство.

Байдън и Маккарти разговаряха по телефона в събота вечерта и се съгласиха по принцип със сделката, като тя беше завършена в неделя със законодателен текст от 99 страници, оповестен публично.

За да спечели одобрението на Конгреса, ще бъде необходима подкрепа и от двете партии. Очаква се след ваканцията за Деня на паметта депутатите да се върнат на работа във вторник.

Лидерът на републиканците Мич Макконъл заяви, че сенаторите "трябва да действат бързо и да приемат това споразумение без ненужно забавяне".

Защо Китай и Япония стискат палци на САЩ да избегнат дефолтСпада на американските съкровищни облигации би довело до спад и на валутните резерви на двете страни, но не само

В центъра на компромиса е двугодишната бюджетна сделка, която по същество ще запази разходите за 2024 г., като същевременно ще увеличи тези за отбраната и ветераните и ще ограничи увеличението до 1% за 2025 г. Заедно с повишаването на лимита на дълга за две години, това измества трудните политически решения за след предстоящите президентски избори.

Сделката предвижда спиране на лимита на дълга до януари 2025 г. Вдигането на лимита, който сега е 31 трилиона долара, позволява повече заеми за плащане на вече направени сметки.

Маккарти разполага само с крехко републиканско мнозинство в Камарата, където крайнодесните консерватори може да се противопоставят на всяка сделка като недостатъчна, тъй като се опитват да намалят разходите. Като прави компромиси с демократите, той рискува да разгневи хората си.

„Мисля, че ще имаме мнозинство от републиканците, гласуващи за този законопроект“, каза Маккарти в ефира на Fox News Sunday, добавяйки, че тъй като Байдън го е подкрепил, „ще има много демократи, които също ще гласуват за него“.

Лидерът на демократите в Камарата на представителите Хакийм Джефрис от Ню Йорк заяви в предаването Face the Nation на CBS, че очаква да има подкрепа от демократите. Запитан дали може да гарантира, че няма да има дефолт, той отговори: „Да“.