Златото намери подкрепа в нивата около 1850-1860 долара за унция и днес се търгува на нива от около 1880 долара, като може да се опита отново да премине границата от 1900 долара за унция.

Една от основните причини за новото поскъпване на благородния метал е поевтиняването на щатския долар.

Според инвестиционната банка Citibank “зелените пари“ могат да загубят нови до 20% от стойността си през 2021 г., което би се отразило положително на златото.

Припомняме, че през септември Citi прогнозира, че цените на златото отново ще преминат психологическите нива от 2000 долара за тройунция, като това ще се случи още преди края на 2020 г.

От инвестиционната банка дори посочиха, че златото ще се облагодетелства и от ниските лихви в световен мащаб, като в момента металът се намира в средата на своя бичи цикъл.

Цените на златото достигнаха нови рекордни нива през настоящата година, преди да поевтинеят. Това би означавало, че ако сте продали на цени, близки до рекордите, а днес сте нетни купувачи, бихте спечелили сериозна сума пари.

Поне една държава явно е успяла да направи това. Централната банка на Узбекистан е най-сериозният нетен купувач на злато в света през септември, след като в предходните два месеца тя продаде над 12% от резервите си.

Това ли е новото най-голямо златно находище в света?Общите инвестиции се очаква да достигнат 2.5 млрд. долара

През септември Узбекистан е купила 8.4 тона злато, след като през юли и август бяха продадени съответно 11.6 и 31.7 тона от благородния метал. Именно тогава цените на златото бяха на нива от над 2000 долара за унция.

От началото на 2020 г. Узбекистан е продала 28.6 тона злато, а за цялата 2019 г. се е разделила с нови 19.3 тона от метала. Това се случва, след като в предходните шест години централната банка на страната купи над 185 тона злато.

Днес страната притежава резерви от 307 тона злато, малко по-малко от Великобритания (310 тона), с което се нарежда на 17-а позиция в света.

Останалите нетни продавачи от началото на 2020 г. са Шри Ланка (-12.9 тона), Таджикистан (-11.3 тона), Колумбия (-9.7 тона), Филипините (-7.8 тона), Монголия (-7.6 тона) и др.

Най-големите купувачи на злато през настоящата година пък са Турция, Индия, Русия, Великобритания и Катар.

България е закупила 0.34 тона през 2020 г., като това се случи още през февруари. Днес резервите ни от злато възлизат на 40.8 тона, което ни отрежда 49-а позиция в света.

САЩ, Германия, Италия, Франция, Русия, Китай и Швейцария са най-големите държатели на злато в света, показват последните актуални данни на Световния съвет по златото.