Повечето азиатски индекси се понижиха днес, като в основата на спада бяха китайските пазари, след като изнесените данни показаха, че цените на производител намаляват с най-бързи темпове от три години, докато плановете за икономически стимули на Германия свалиха цените на облигациите в световен мащаб.

Китайският индекс на цените на производител пада с 0.8% на годишна база през август, показаха официалните данни от днес, което беше най-големият спад от август 2016 г., след като намаляващото търсене накара някои компании да свалят цените.

Данните свалиха цените на сините чипове в Китай, като CSI300 губи 0.76%. Това, от своя страна, свали азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI с 0.3%, след като по-рано индексът се движеше без изменение.

Щатските индекси фючърси губят 0.08% в азиатската сесия, след като S&P 500 затвори без изменение вчерашната сесия. Австралийският основен индекс се понижава с 0.49%. Японският Nikkei пък записа повишение от 0.2%.

Вниманието на инвеститорите се насочва към Европейската централна банка, която в четвъртък се очаква да представи нов пакет от мерки и стимули за облекчаване на паричната политика.

Федералният резерв на САЩ също така се очаква да понижи лихвите през следващата седмица.

Доходността по германските 10-годишни облигации се повиши до едномесечен връх от минус 0.565%, докато по-дългосрочните 30-годишни книжа затвориха на отрицателна лихва от минус 0.036%.

Германия обмисля създаването на независими обществени агенции, които да вземат нов дълг и да инвестират в икономиката, информира Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

Най-голямата европейска икономика е на ръба на рецесията, но стриктните правила за публичните разходи връзват ръцете на политиците относно фискалната политика.

Разпродажбите при германските дългови книжа повишиха лихвата по 10-годишните щатски облигации до четириседмичен връх от 1.6489%.

Повишението при лихвите по дълга помогна на долара да поскъпне до петседмичен връх от 107.50 спрямо йената.

На валутните пазари паундът се търгуваше близо до шестседмичния връх от 1.2385 долара след приемането на закона, според който премиерът Борис Джонсън трябва да отложи излизането на Великобритания от ЕС, освен ако не успее да сключи сделка.

Фючърсите на петрола поскъпнаха до най-високото си ниво от шест седмици, след като новият енергиен министър на Саудитска Арабия потвърди, че ще се придържа към политиката на страната си за ограничаване на производството с цел подкрепа на цените.

Щатският лек суров петрол се оскъпи с 0.73%, до 58.34 долара за барел, което беше най-високото ниво от 31 юли.

Принц Абдулазис бин Салман, който стана новия енергиен министър вчера, заяви пред журналисти, че няма да има радикални промени в петролната политика на страната, която е неформалният лидер на ОПЕК.