Цените на акциите в Китай записаха ръст днес след едноседмичната почивка, след като разочароващите данни за сектора на услугите в страната не попречиха на оптимизма относно състоянието на световната икономика.

В същото време политическата несигурност причини колебания при валутите на Турция и Великобритания.

Ликвидността на пазарите днес не е особено висока заради празниците в Южна Корея и Япония и частичния празник в САЩ, където пазарът на акции ще бъде отворен, докато този на облигации няма да работи.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 нарасна с 1.9%, до най-високото си ниво от края на 2015 г., което се дължи отчасти на забавената реакция на облекчената политика по отношение на резервите на банките, обявени от централната банка преди седмица.

В същото време индексът на сектора на услугите Caixin падна до 21-месечно дъно от 50.6 пункта през септември.

Австралийският основен индекс успя да добави 0.7%, докато фючърсите на Nikkei се повишиха с 0.1% въпреки че кешовият пазар бе затворен.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, след като записа повишение от 1.7% миналата седмица. Мини фючърсите на S&P 500 бележат ръст от 0.15%.

Лихвите по щатските държавни облигации първоначално поскъпнаха в петък като реакция на изнесените данни за ръст при заплащането, но впоследствие поевтиняха, след като възобновените опасения около Северна Корея насочиха инвеститорите към активите убежища.

Годишният ръст на почасово заплащане се е ускорил до 2.9% през септември, стана ясно в петък.

Повишението подсили вече е и без друго високите очаквания, че централната банка на САЩ ще вдигне лихвите през декември и че са вероятни и допълнителни пивишения и през 2018 г.

В сряда се очаква протоколът от последната среща на Федералния резерв, в който може да има индикации за повишение на лихвитените нива до края на годината. Редица председатели на отделните подразделения на Фед също така се очаква да говорят тази седмица.

На валутните пазари доларовият индекс поевтинява леко до 93.760 пункта. Доларът губи позиции и спрямо йената, отстъпвайки до 112.60 йени, след като в петък нарасна до 113.43.

Еврото отчита леко повишение до 1.1741 спрямо долара, подпомогнато от стотиците хиляди, които протестираха в Барселона срещу намеренията на местното управление да обяви независимост от Испания.

Каталонският лидер Карлес Пучдемон се очаква да направи изявление пред местния парламент във вторник, когато може едностранно да обяви независимост.

По-рано днес доларът скочи с 4% спрямо турската лира - до най-високото си ниво от седем месеца, на фона на дипломатически спор между Анкара и Вашингтон.

САЩ и Турция временно спряха неимиграционните визови услуги помежду си, след като служител в консулството на САЩ бе арестуван през миналата седмица.

Британският паунд поскъпна на фона на информацията, че британският премиер Тереза Мей може да уволни външния министър Борис Джонсън.

Преди това валутата не бе повлияна от спекулациите, че самата Мей може да бъде свалена от власт преди важните преговори около брекзит. Първоначалният скок обаче не се запази и паундът впоследствие се стабилизира на ниво от около 1.3080 спрямо долара.

Новозеландският долар поевтиня до четиримесечно дъно, след като окончателните резултати от парламентраните избори в страната не излъчиха ясен победител.

На суровинните пазари златото поскъпна с 0.4%, до 1 280.61 долара за тройунция, отдалечавайки се от двумесечното дъно, докоснато в петък.

Цените на петрола възвърнаха част от позициите си на фона на очакванията, че Саудитска Арабия ще продължи да ограничава производството и на фона на спада в броя на нефтените платформи в САЩ.

Цената на петрола от сорта брент нарасна с 13 цента, до 55.75 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 16 цента, до 49.45 долара за барел.