Азиатските ации поеха надолу днес, след като нарастващите опасения около новия щам коронавирус в Китай накараха инвеститорите да избягват риска на пазарите.

Държавните облигации и йената поскъпнаха, след като инвеститорите си припомниха икономическите щети от вируса SARS през 2003 г., особено предвид опасността от разпространяване на заразата в навечерието на празниците около настъпването на китайската Нова година.

Промяната в пазарните нагласи доведе до 1% понижение на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI. Хонконгският Hang Seng, който пострада сериозно при епидемията SARS, падна с 2%.

Японският Nikkei изгуби 0.8%, докато индексът на сините чипове в Шанхай се понижи с 1.5%, след като акциите на авиокомпаниите бяха поставени под натиск.

Предпазливостта достигна и до фючърсите на S&P 500, които изгубиха 0.4%, докато спадът при тези на EUROSTOXX 50 беше от 0.3%.

Инвеститорите вече бяха заели отбранителна позиция, след като от Международния валутен фонд (МВФ) занижиха прогнозите си за ръста на световната икономика, най-вече заради изненадващото забавяне на икономическия растеж в Индия и други развиващи се пазари.

Инвеститорите получиха известно облекчение, след като стана ясно, че президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият френски колега Еманюел Макрон са сключили споразумение във връзка с предложения дигитален данък.

Двамата са се споразумели да отложат потенциалната търговска война до края на годината, информира Ройтерс, позовавайки се на френски дипломатически източник.

Тръмп се очаква да говори по време на срещата на Световния икономически форум в Давос по-късно днес и може да засегне и търговските мита.

В съобщение в Twitter от вчера Тръмп заяви, че ще върне “допълителни стотици милиарди долари обратно в САЩ. Ние сега сме номер едно във Вселената, далеч пред всички останали.”

Централата банка на Япония завиши прогнозата си за икономическия растеж на срещата си по-рано днес, посочвайки като причина за това решение намаляването на търговските рискове.

Японската йена поскъпна заради търсенето на активи убежища, а доларът поевтиня от 110.17 йени до 109.92. Йената се оскъпи и спрямо еврото, докато европейската валута остана без промяна спрямо долара на ниво от 1.1092.

Доларовият индекс запазва позиции при 97.599, малко под четириседмичното си дъно от 97.729.

Опасенията около китайския грип се отразиха на австралийския долар, тъй като страната привлича голям брой китайски туристи, които харчат много средства по време на празниците за отбелязване на Лунната нова година.

От Австралия обявиха, че ще засилят проверките на пристигащите полети от Ухан.

Избухването на заразата идва в особено неподходящ момент, тъй като туристическата индустрия вече пострада сериозно от пожарите в страната.

Спот цената на златото нарасна до 1 566.71 долара за тройунция и се доближи до седемгодишния връх от 1 610.90 долара, достигнат миналата седмица.

Цените на петрола се колебаеха, след като преди това поскъпнаха заради рисковете около добива на суровината в Либия.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 31 цента, до 64.89 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол изгубиха 5 цента, до 58.49 долара за барел.