Азиатските акции и фючърсите на щатските индекси записват понижения днес на фона на предпазливостта около разпространението на нов грипоподобен вирус в Китай, докато милиони китайци се подготвят да пътуват за празниците около Лунната нова година.

Фючърсите на петрола паднаха до седемеседмични дъна, тъй като разпространението на заразата се очаква да засегне въздушния транспорт.

От Международната агенция по енергетика (МАЕ) пък предупредиха за излишъци на петролния пазар и по-голямо от очакваното увеличение на щатските запаси, което възроди страховете от свръхпредлагане.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.45%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 падна с 0.91%. Австралийският основен индекс изгуби 0.57%, докато японският Nikkei се понижи с 0.6%.

Китайският юан поевтиня до двуседмично дъно, докато активите убежища, като японската йена, златото и щатските държавни облигации, поскъпнаха преди по-късно днес да влезе в сила блокада на китайския град Ухан, откъдето тръгна заразната болест.

Смъртните случаи в Китай вече са 17, а заболелите са близо 600. Заразата породи спомени за SARS от 2002-2003 г. - друг коронавирус, който избухна в Китай и уби близо 800 души.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат понижение от 0.02% днес в азиатската сесия.

Индексът записа минимален ръст от 0.03% вчера, но като цяло нагласите на Уолстрийт бяха разнопосочни, тъй като инвеститорите оценяваха ефекта от вируса и се подготвяха за предстоящите корпоративни отчети.

Случаи на новия вирус вече са засечени в Пекин, Шанхай, Макао, Хонконг, Япония и САЩ. От местната управа в Ухан обявиха, че спират обществения транспорт и излитащите полети по-късно днес. Гражданите пък бяха призовани да не напускат града.

Има обаче опасения, че вирусът може да се разпространи светкавично, защото милиони китайци пътуват в страната и чужбина по време на започващата в петък едноседмичната почивка за отбелязване на Лунната нова година.

Акциите на китайския държавен превозвач Air China поевтиняха с 2.78%, до най-ниското им ниво от повече от осем седмици.

Тези на Qantas Airways Ltd паднаха с 1.55%, докато понижението при японските Japan Airlines Co и ANA Holdings Inc беше от 1.4% и 1.17%, респективно.

Китайският юан поевтиня с 0.1%, до 6.9160 спрямо долара, доближавайки най-ниското си ниво от 10 януари.

Йената се оскъпи с 0.2%, до 109.64 спрямо долара, а швейцарският франк се търгуваше на ниво от 0.9679 спрямо щатската валута.

Златото, което също е купувано често като актив убежище, поскъпна с 0.07%, до 1 559.17 долара за тройунция.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи леко до 1.7551% в азиатската сесия.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1.69%, до 55.78 долара за барел, като за кратко докоснаха най-ниското си ниво от 3 декември.

Цената на петрола от сорта брент падна с 1.55%, до 62.26 долара за барел, до най-ниското си ниво от 4 декември, информира Ройтерс.

Официалните данни показаха, че петролните запаси на САЩ са се увеличили с 1.6 млн. барела миналата седмица, докато очакванията на анализаторите бяха за 1 млн. барела.

Пазарите като цяло не обърнаха особено внимание на процеса по импийчмънт на президента на САЩ Доналд Тръмп, тъй като се очаква той да бъде оправдан в Сената, който е контролиран от Републиканците.

Самият Тръмп заяви пред журналисти в Швейцария, че демократите не разполагат с достатъчно доказателства, за да го отстранят от поста му.