2016 г. бе белязана от редица важни събития в геополитически и икономически план, които оказаха сериозно влияние върху световните пазари.

Брекзит, победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, знаковата сделка на ОПЕК за съкращаване на нивата на петролния добив – това са само част от събитията, които формираха настроенията в инвестиционните среди.

И тъй като новата година вече чука на вратата, нека видим кои бяха отличниците сред различните класове активи - както и кои пострадаха най-много в тази сложна обстановка – представени в материал на Bloomberg.

Валути

2016 г. бе лоша година за всички валути, носещи името „паунд“, отбелязва Bloomberg.

Египетската версия беше най-лошо представящата се валута през 2016 г. Това дойде като следствие от радикалното решение на правителството на страната да позволи на валутата да се търгува свободно на валутния пазар, в опит да стабилизира националната икономика, страдаща от доларов дефицит и обществен смут.

Египетският паунд се обезцени с близо 59% спрямо долара през тази година.

В същото време представянето на британския му съименник далеч не бе толкова лошо, колкото това на някои от валутите на развиващите се икономики, но въпреки това понесе сериозен удар след вота в подкрепа на отделянето на Великобритания от Европейския съюз през юни.

Британският паунд е най-слабо представящата се основна валута тази година, със спад спрямо долара от малко над 17%.

Сред отличниците при валутите тази година блести рублата, която се повлия благоприятно от поскъпването на петрола, на което станахме свидетели в четвъртото тримесечие. С ръст от около 21% срещу долара, рублата се представя най-добре измежду официалните валути.

Никоя от традиционните валути обаче не може да се сравнява с биткойна, който през тази година отбеляза ръст от над 100% и се върна към висини, невиждани от близо три години насам. Всъщност криптовалутата е най-добре представящият се актив през годината, благодарение на повишения интерес на инвеститорите към алтернативни активи.

Индекси

По данните на Bloomberg, с близо 63.5% ръст, най-добре представящият се индекс тази година е бразилският Ibovespa. Основната причина за това е надеждата, че новият президент Мишел Темер, който пое поста след отстраняването на Дилма Русеф, ще извади страната от най-лошата рецесия от век насам и ще донесе политическа стабилност.

На обратния полюс се намира фондовият пазар на Нигерия. Нигерийската икономика тази година е на път да се свие за пръв път от повече от две десетилетия поради атаките върху петролопроводите на страната от военни групировки и валутния контрол, осъществяван от държавата, който разколебава чуждестранните инвеститори. Нигерийският борсов индекс бележи спад от над 41% от началото на годината.

Суровини

Макар и годината да бе бурна за суровините, в крайна сметка повечето завършиха на положителна територия. Природният газ отбелязва най-голям ръст през годината, повишавайки се с малко над 60%.

Стимулирани от наскоро сключената сделка между членовете на ОПЕК за съкращаване на петролния добив, цените на петрола гонят ръст от 50% за годината.

Най-слаба година на суровинните пазари имаше пшеницата, чиято цена претърпя спад от 13%, според данните на Bloomberg.