Узбекистан, Турция и Обединените арабски емирства са трите държави, купили най-големи количества злато през октомври, сочат данни на Световния съвет по златото.

Класацията се оглавява за втори пореден месец от бившата съветска република. Страната купи 8.4 тона злато през октомври, или точно идентично количество с придобитото през септември.

В предходните три месеца централната банка на Узбекистан се раздели с 43.9 тона от благородния метал на цени, близки до рекордните.

Покупките от страна на Турция и ОАЕ възлязоха на 6.9 и 6.2 тона. Тези три държави, заедно с Катар и Индия, придобили съответно 2 и 1.9 тона, бяха основните активни сили на пазара на злато през октомври.

Подреждането от началото на 2020 г. се оглавява от Турция, закупила 145 тона, следвана от Индия с 35 тона.

След като в последните пет години Русия придоби 1063 тона злато, през настоящата година централната банка на страната е доста пасивна, след като купи скромните за нея 27 тона.

Висока активност на пазара проявяват Обединените арабски емирства, Катар и Камбоджа.

Стартира първият в България фонд за инвестиции в златоНационален борсово търгуван фонд Expat Gold получи одобрение от КФН, ще се търгува на БФБ

Сред нетните продавачи след първите 10 месеца на 2020 г. личат държави, като Узбекистан, Шри Ланка, Таджикистан и Монголия, както и Колумбия и Филипините.

От големите икономики единствено Германия е предприела по-сериозни действия на този пазар, след като се раздели с 4 тона от златните си резерви.

Страната обаче е на второ място в света по резерви, като е изпреварена единствено от САЩ. След нея са други европейски държави – Италия и Франция, а топ 5 се допълва от Русия.

Какво да очакваме от златото и среброто през 2021 г.?Анализаторите на Капман продължават да са бичи настроени за златото и среброто