Първата борсова сесия за седмицата стартира разнопосочно за водещите индекси в азиатско-тихоокеанския регион. Повечето от тях регистрират минимални изменения в сутрешната търговия и остават близо до нивата си от края на миналата седмица.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движенията на акциите на водещите компании извън Япония, почти не отчете промяна спрямо петък.

Единствено в континентален Китай тази сутрин се наблюдават малко по-оптимистични настроения. Shanghai Composite се повишава с 0.3 на сто.

В Япония Nikkei 225 бележи минимално понижение от 0.1 на сто, а в Хонконг Hang Seng рестрира спад от 0.5% в стурешната търговия. Южнокорейският KOSPI също отстъпва с около половин процент от петъчните си нива.

След масираните разпродажби в началото на годината, предизвикани от разпространението на пандемията от COVID-19, борсовите индекси по света поеха във възходяща посока от края на март, подкрепени от рекордните стимули от страна на централните банки.

През последните две седмици обаче опасенията от втора вълна на епидемията в много държави по света предизвикаха страхове у голяма част от инвеститорите и доведоха до понижения на капиталовите пазари.

В неделя Световната здравна организация регистрира рекордно увеличение на заразените с коронавируса по света с над 183 000 случая само за последните 24 часа. Общият брой на случаите към момента вече надхвърля 8.7 милиона, а жертвите на болестта са над 460 000.

Капман: Насочете се към компании, разпределящи дивидентЯлъмов представи пред аудиторията търгуваните инстументи у нас и ги сравни със съседните ни държави.

Но въпреки това съотношението между цените на акциите в глобален мащаб и прогнозните печалби на компаниите за следващите 12 месеца се намира на най-високото си ниво от 2002 г. насам.

На стоковите пазари петролът отчита леко понижение тази сутрин. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август поевтиняха с 0.5%, до ниво от 39.66 долара за барел, а тези на сорта брент се понижиха с 0.3 на сто, до малко над 42 долара за барел.

Златото, което в моменти на несигурност традиционно играе ролята на "актив убежище", тази сутрин поскъпна с близо процент - до ниво от малко над 1 769 долара за тройунция.