Един въпрос, по койтo все още не се "шуми" на електроенергийния пазар в България, са т. нар. "транзакционни разходи" за търговия на енергийната борса (БНЕБ). Това са всички разходи за комисионни на лицензирания търговец плюс таксите към самата борса, се казва в анализ на Капман Холдинг.

Компанията управлява първата в България Многостранна система за търговия MTF SOFIA, на която могат да се сключват сделки с деривати, базирани на електроенергията, търгувана на БНЕБ.

Получава се така, че даден участник трябва да е много "ликвиден", за да участва в не особено ликвиден пазар на различните сегменти на БНЕБ. Това, само по себе си, понижава ликвидността и увеличава контрагентния и операционния риск, се посочва в анализа.

С оглед на сравнимостта на типовете пазари, трябва да се прави разлика между пазар с физическа доставка на електроенергия и пазар с финасови инструменти или деривати върху цената на електроенергията.

Последните имат в почти 100% от случаите чисто финансов сетълмент. Поради тази особеност деривативният пазар е изключително удачен за хеджиране на ценовия риск от търговията на "физическия пазар" и свързаната с него волатилност.

От Капман изброяват част от разходите за участие в търговия на финансови фючърси на паневропейската борса EEX (European Energy Exchange), които са с фиксиран (или фиксируем, според обема на ползваната услуга) размер.

В тях се включват таксите за търговски транзакции, годишните такси, техническите такси и таксите за допълнителни услуги (обикновено информационни и комуникационни).

Размерите на таксите са следните:

-0.0075 евро на МгВч за търговия от едната страна на сделката, т.е. при отваряне на сделката. При затваряне на позициията се плаща отново.

-500 евро за отменена котировка на компания, която има задължение за котиране, а всеки друг пазарен участник дължи по минимум 1000 евро при такава ситуация.

-15 000 годишна такса за пълно членство на EEX (новоприетите членове са освободени от тази такса през първата година).

-От 1700 до 7500 евро на година такса за свързване към търговската система на EEX.

-600 до 6000 евро за различни информационни и пазарни данни.

Другото важно разграничение е между лицензираните участници за търговия и техните клиенти. Посочените разходи са за първата група, които би трябвало да се "разхвърлят" върху клиентите.

За сравнение, размерите на част от предлаганите услуги и такси на MTF SOFIA са следните:

-Годишната такса за участие на MTF SOFIA е в размер 300 (триста) лева, без ДДС.

-За поддържане на един брокерски терминал всеки участник на MTF SOFIA заплаща годишна такса в размер на 100 лв без ДДС.

-За изпълнени поръчки с деривативни финансови инструменти се дължи такса върху стойността на поръчката в размер на 0.1 на сто.

Начинът за приключване на сделките, сключени на MTF SOFIA, се определя като “доставка срещу плащане”. Прехвърлянето на финансовите инструменти и насрещното плащане се извършват едновременно и взаимосвързано.

Въпреки че пазарът на БНЕБ е различен тип (с физическа доставка), само за илюстрация, размерът на нейните тарифи е показан на долната таблица:

Размерът на обезпеченията на сделките на MTF SOFIA е несравнимо по-нисък, а информацията, която се генерира от търговията, се разпространява безплатно.