Азиатските акции отчитат понижения, а криптовалутите продължават да поевтиняват днес, след като несигурността относно инфлацията накара инвеститорите да ограничат експозицията си към по-рискови активи засега.

За поевтиняването на криптовалутите допринесе и нова забрана в Китай засягаща с финансовите институции, които предлагат услуги свързани с трансакции с дигитални валути.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%. Пазарите в Хонконг и Южна Корея са затворени днес.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 губи 0.6%, докато японският Nikkei отстъпи с 1.1%.

Индексите на Уолстрийт тръгнаха надолу в края на вчерашната сесия и затвориха с понижения, като не успяха да запазят ръста, отчетен след излизането на финансовите резултати на Walmart и Home Depot.

S&P 500 изгуби 0.85% за деня като акциите на телекомуникационните компании оглавиха спада. Понижението при Nasdaq Composite бе от 0.56%.

"Сега, когато инвеститорите мислят за инфлацията, те вероятно не са склонни да вземат големи решения, докато не видят една по-ясна картина," заяви пред Ройтерс Хироказу Кабея, старши анализатор в Daiwa Securities.

Най-добрите инвестиции на Илон МъскНека видим как инвестира Мъск и как той натрува своето състояние.

"Опасенията относно инфлацията ще направят пазарите на акции несигурни на този етап, въпреки че не очаквам цените на книжата да се сринат предвид отварянето на икономиките."

Федералният резерв на САЩ поддържа тезата, че ръстът на инфлацията напоследък е временен и по тази причина облекчената паричната политика ще се запази.

Протоколът от последната среща на Фед от април, който трябва да бъде публикуван по-късно днес, се очаква да повтори това послание.

Въпреки това неочакваното увеличение на инфлацията и признаците за недостиг на работна ръка в САЩ накараха някои инвеститори да разпродават активи, чиито цени се повишиха рязко през последната година.

Криптовалутите са типичен пример за това.

Биткойнът поевтиня с 5.3% до най-ниското си ниво от началото на февруари и за последно се търгуваше на цена от 40 973, след като изгуби над една трета от стойността си от достигнатия само преди малко повече от месец връх от 64 895 долара.

Етерът, който е втората най-голяма криптовалута по пазарна капитализация, се търгува на цена от 3 199 долара, като поевтинява с над 25% от рекордната си стойност, достигната миналата сряда.

Криптовалутите пострадаха от новата забрана в Китай за трансакции с тях, но те не бяха единствените подложени на натиск.

Някои суровини също изгубиха инерция, като щатския фючърсите на дървесния материал поевтиняват с близо 25% в последните три борсови сесии.

Цените на петрола също отстъпват след като в медиите се появи информация, че САЩ и Иран са постигнали прогрес по възобновяването на сделката, която ограничава разработването на ядрени оръжия от страна на държавата членка на ОПЕК. Подобно развитие би довело до увеличаване на предлагането на петрол на международните пазари от страна на Иран.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) губят 0.9% до 64.9 долара за барел. Спадът при брента също е от 0.9% до 68.12 долара за барел.

На валутните пазари доларът остава под натиск, след като доходността по щатските държавни облигации остана без промяна.

Еврото поскъпна до близо тримесечен връх от 1.2234 долара и за последно се търгуваше на ниво от 1.2223. Британският паунд също се оскъпи до най-високото си ниво от края на февруари и се обменяше срещу 1.4191 долара.

Щатската валута се търгува срещу 108.92 японски йени, след като отчита понижения в четири поредни сесии.

Златото поскъпна до най-високите стойности от края на януари и за последно цената бе на ниво от 1 870 долара за тройунция.