Ключов азиатски борсов индекс нараства днес, подкрепен от ръста при акциите в Китай и решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да запази стимулите си.

Междувременно, инвеститорите до голяма степен пренебрегнаха ефекта от евентуално увеличение на данъка върху капиталовите печалби в САЩ.

Лекото повишение на пазарите на акции беше в контраст с колебанията при криптовалутите, тъй като инвеститорите са притесняваха от ефекта на данъчните промени.

Разпродажбите при биткойна продължават, като цената на най-популярната криптовалута падна под 50 000 долара, достигайки минимум от 48 338.37 долара, което беше най-ниското й ниво от близо седем седмици.

Цената на етериума се понижи с близо 12%, преди да ограничи част от загубите си, като за последно губеше около 7% - до 2 240.65 долара.

Решението на ЕЦБ да остави паричната си политика без промяна дойде, въпреки прогнозата на финансовата институция за силен ръст на икономиката на еврозоната от средата на годината с установяването на контрол над броя случаи на COVID-19, информира Ройтерс.

Пазарните нагласи обаче вчера получиха удар от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, която планира да увеличи данъка върху капиталовите печалби до близо 40% за богатите, което е близо два пъти повече, в сравнение с настоящите нива. Индексът Dow Jones Industrial Average приключи вчерашната сесия с понижение от 0.94%.

SOFIX скоро може да се състои от 20 емисииОсновната промяна, която ще се обсъжда, е за увеличаване на броя на емисиите акции, включени в базата на най-стария борсов индекс у нас, който датира от 2000 г.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес стартира с леко понижение, но след това обърна посоката и отчита ръст от 0.3%.

Индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.93%, докато хонконгският Hang Seng нарасна с 0.93%, а южнокорейският Kospi добави 0.1%.

Японският индекс Nikkei отчита спад от 0.7%.

На валутните пазари еврото поскъпна с по-малко от 0.1% до 1.2023 спрямо долара, след като вчера записа понижение. Щатската валута отчита лек спад спрямо йената при 107.92, а доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, се понижава с 0.07% - до 91.217.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации остана почти без промяна при 1.554%, след като информацията за данъка върху капиталовите печалби свали доходността вчера.

Щатският лек суров петрол поскъпва с 0.5%, до 61.72 долара за барел, докато цената на брента нарасна с 0.3%, до 65.61 долара за барел.

Спот цената на златото се повиши с близо 0.15%, до 1 786.86 долара за тройунция.