Петролният пазар на практика е достигнал до баланс между търсенето и предлагането, се казва в месечния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), публикуван само девет дни преди срещата на петролните министри на страните от ОПЕК.

"През първото тримесечие на 2017 г. може и да не видяхме отчетливо завръщане към дефицит, но този доклад потвърждава мнението ни, че ребалансирането на практика е тук и че поне в краткосрочен план то се ускорява," казват от МАЕ.

Световният петролен пазар е на път да постигне баланс между търсенето и предлагането през 2017 г., според агенцията, като дефицитът в предлагането се очаква да се ускори в краткосрочен план.

Според месечния доклад на МАЕ, ръстът на търсенето в световен мащаб се очаква да намалее във втора поредна година.

От ОПЕК изглежда са готови да продължат ограниченията в производството на предстоящата си среща, като повечето инвеститори очакват петролният картел да продължи с опитите да елиминира свърхпредлагането, което понижи цените на петрола до под половината от върховите им нива от 2014 г.

ОПЕК намали производството с около 1.2 млн. барела на ден от 1 януари, за период от шест месеца, с цел премахването на свръхпредлагането. Единадесет други страни, които не са членки на ОПЕК, в това число и Русия, също се съгласиха да намалят производството общо с 600 000 барела на ден.

След въвеждането на тези мерки цената на петрола скочи с около 19%, макар че, според някои анализатори, тези ограничения в производството едва ли ще бъдат ефективни в дългосрочен план.

Саудитска Арабия и Русия обявиха заедно в понеделник, че са постигнали съгласие, че има необходимост ограничението в производството с 1.8 млн. барела на ден да бъде продължено до март 2018 г. Двете държави призоваха и други страни да участват и да сключат сделка на предстоящата среща.

"Въпреки споразуменията за ограничаване на производството, Либия и Нигерия трябва да бъдат следени от отблизо, тъй като има признаци, че там производството може да нарасне значително," се казва в доклада на МАЕ.

От агенцията очакват, че търсенето на петрол в световен мащаб ще нарасне с 1.3 млн. барела на ден през 2017 г., като прогнозата остава без промяна, в сравнение с април. От МАЕ посочват като причина за това по-слабо от очакваното търсене на петрол от страна на инвеститори през първите три месеца на годината.

Днес цената на петрола от сорта брент бе на ниво от около 52.00 долара за барел, нараствайки с 0.35%. Щатският лек суров петрол пък се търгува на ниво от 49.04 долара за барел, отчитайки ръст от 0.39%.