Върховният съд на Великобритания реши, че правителството на Тереза Мей няма да може да активира процеса по отделяне на страната от Европейския съюз, без да получи одобрение за това от британския парламент, съобщава Reuters.

Днес най-високата съдебна инстанция в Обединеното кралство отхвърли аргумента на правителството, че Мей може просто да използва така наречения „кралски прерогатив“, за да активира Член 50 от Лисабонския договор и по този начин да даде старта на преговорите по оттеглянето.

В същото време обаче съдът е решил единодушно, че не е необходимо консултиране по въпроса с местните парламенти на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.

„Референдумът има голямо политическо значение, но в парламентарното постановление, което го направи възможен, не се казва какво трябва да се случи като резултат,“ заяви председателят на Върховния съд Дейвид Нюбъргър, цитиран от Reuters. „Така че всяка промяна в законодателството, имаща за цел да направи резултата ефективен трябва да се случи по единствения начин, разрешен от конституцията на Великобритания – чрез парламентарно постановление.“

Мей вече на няколко пъти заяви, че ще активира Член 50 преди март тази година, но при положение, че сега ще трябва да търси съгласието на парламента, тези планове може би ще трябва да бъдат изменени или отложени във времето.

Веднага след обявяването на решението, стойността на британския паунд се повиши, но подемът не продължи дълго, тъй като инвеститорите се фокусираха върху това, че не е необходимо консултиране с местните парламенти.

Към момента британската валута отстъпва с 0.69% срещу долара до 1.2446. В същото време еврото се повиши срещу паунда с 0.51% до 0.8632.