Азиатските пазари на акции отчитат понижения в осма поредна сесия днес, а доларът поскъпва след като нови коментари от страна на представители на Федералния резерв на САЩ повишиха предпазливостта на инвеститорите преди симпозиума в Джансън Хол тази седмица.

Президентът на подразделението на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари бе поредният ръководител, който потвърди, че фокусът на централната банка е преди всичко върху инфлацията. Той заяви, че най-голямото му притеснение е подценяването на ценовия натиск.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2% в ранната сесия и е на път да запише понижения в осма поредна сесия. Японският Nikkei изгуби 0.6%.

Индексите на Уолстрийт се стабилизираха вчера, след като в предходните два дни записаха сериозни понижения. Причината бяха слабите данни за щатската икономика, които ограничиха опасенията относно повишенията на лихвите. Данните също така облекчиха натиска върху по-краткосрочните държавни ценни книжа.

Изнесените вчера данни за секторите на услугите и производството в САЩ бяха разочароващи, а продажбите на нови жилища през юли падат до 6.5-годишен минимум.

"В някои отношения това е добра новина. Колкото по-слаби са данните, толкова по-малко се налага да прави Фед," коментира пред Ройтерс икономистът Роб Карнел. Според него обаче няма прекалено много причини да се очаква, че централната банка ще промени тона си по време на симпозиума в Джаксън Хол тази седмица.

Политиката на Въздействието е както пряко, така и непряко

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат понижение от 0.3% в азиатската сесия.

Фючърсите на Брента се движат около нивото от 100 долара за барел вследствие на признаците за търсенето в САЩ и изявленията на Саудитска Арабия за намаляване на производството. По-високата цена на петрола подкрепи акциите на австралийските енергийни компании.

На фона на липсата на новини и събития, които да повлияят на пазарите преди симпозиум в Джаксън Хол, движенията бяха ограничени, а доларът се запази близо до 20-годишен връх спрямо еврото.

Австралийският и новозеландският долари поевтиняха с по около 0.5%, като австралиецът се обезцени до 0.6897 щатски долара.

Еврото, което вчера за кратко премина паритета спрямо долара, се търгуваше при 0.9950, тъй като пазарите очакват нарастващите цени на енергийните продукти да доведат до нов инфлационен натиск, който ще се отрази на икономическия растеж.

Еврото падна до 20-годишно дъно от 0.9901 долара вчера.

Китайската икономика също изпитва затруднения и скромните понижения на лихвите само привлякоха вниманието към слабостите на имотния сектор и липсата на доверие.

Юанът поевтиня с около 0.2% спрямо долара до 6.8519. Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 0.9%, докато индексът на китайските сини чипове CSI300 изгуби 0.7%.