Азиатските акции записаха предпазливо поскъпване днес, тъй като инвеститорите се осмелиха да мечтаят за известен прогрес в безкрайния търговски спор между САЩ и Китай.

В същото време по-добри от очакваните данни за щатската икономика в последно време подкрепиха долара.

Азиатско-тихоокеанският долар на MSCI нарасна с 0.7%, след като миналата седмица записа понижение от 0.4%.

Японският Nikkei добави 0.7%, докато австралийският основен индекс добави 0.5%, а индексът на сините чипове в Шанхай се повиши с 0.3%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.2% днес, докато тези на EUROSTOXX 50 добавиха 0.6%, а фючърсите на FTSE бележат ръст от 0.3%.

В събота съветникът по националната сигурност на САЩ Робърт О‘Брайън заяви, че първоначалното търговско споразумение с Китай все още е възможно до края на годината, но предупреди, че Вашингтон няма да се прави, че не вижда какво се случва в Хонконг.

Тези коментари засилиха опасенията, че ако Китай потуши протестите в Хонконг, това би могло допълнително да утежни преговорите.

“Фактът, че все още се водят преговори, е положителен,” казва пред Ройтерс Робърт Рение, ръководител Финансови пазари в Westpac.

“Пазарите показват известни признаци на изморяване от постоянните положителни коментари от страна на щатски ръководители и в същото време от липсата на признаци за официално споразумение.”

Той също така отбеляза, че са минали шест седмици, откато сделката за “първата фаза” беше принципно договорена, но въпреки това все още няма споразумение.

“От ключово значение за пазарите ще бъде дали насрочените за 15 декември мита върху китайски внос за 156 млрд. долара ще бъдат отложени и дали преди тази дата може да бъде подписана сделка.”

Соред Ройтерс амбициозна сделка за “втората фаза” също изглежда малко вероятна, според представители от Пекин и САЩ, законодатели и търговски експерти.

На валутните пазари доларът скочи в петък, след като данните за производството в САЩ излязоха по-добри от очакваните, докато в същото време тези за ЕС разочароваха.

Също в петък президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард призова правителствата на страните от еврозоната да подсилят местното търсене, след като световната търговска война сложи край на икономическия растеж, който продължи десетилетие благодарение на износа.

По-късно днес се очаква изказване на председателя на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл.

Еврото поевтинява до 1.1020 спрямо долара днес, след като проби техническата подкрепа при 1.1040. В същото време доларът поскъпна спрямо йената до 108.76.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остава без промяна при 98.271, след като нарасна с 0.3% миналата седмица.

Спот цената на златото остава без промяна при 1 461.20 долара за тройнуция, след като беше ограничена от поскъпването на долара.

Цените на петрола се задържаха близо до двумесечни върхове, подпомогнати от очакванията за удължаване на ограниченията в производството от страна на ОПЕК и нейните съюзници.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха със 17 цента, до 63.58 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 13 цента, до 57.90 долара за барел.