Надеждите за постигане на споразумение между търговските представители на Съединените щати и Китай подкрепиха азиатските капиталови пазари тази сутрин.

Индексите в региона доближиха най-високите си стойности от близо две години насам.

Търговският представител на Вашингтон Робърт Лайтизър и финансовият министър Стивън Мнучин вчера разговаряха с китайския вицепремиер Лиу Хе.

От китайското търговско министерство съобщиха, че е постигнат "конструктивен диалог", а малко по-късно и от финансовото министерство на САЩ излезе прессъобщение, в което се посочва, че "и двете страни виждат прогрес в преговорите".

Тези новини вдъхнаха доза оптимизъм на азиатските инвеститори, а регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific се повиши с 0.2%.

В Япония Nikkei 225 отчете ръст от 1.5%, като с толкова се повиши и южнокорейският KOSPI. Изключение от общия позитивен тренд направи хонгонгският борсов индекс Hang Seng, който бележи спад от 0.5 на сто.

На валутните пазари щатският долар регистрира леко понижение в сутрешната тръговия. Доларовият индекс, който следи движението на курса на "зелените пари" спрямо кошница от водещи световни валути, бележи спад от 0.1 на сто до 93.20 пункта.

Еврото се търгува на ниво от малко над 1.18 долара, а курсът на американската валута спрямо японската йена се движи на ниво от 106 йени за долар.

Петролът тази сутрин се движи в тесни граници, като инвеститорите претеглят позитвните и негативните фактори, които биха могли да повлияят върху движенията на суровината.

От една страна, масовото затваряне на петролни сонди и рафинерии в Мексиканския залив заради ураганите Марко и Лора може да свие значително предлагането и да подкрепи цената на "черното злато". От друга страна обаче увеличаването на новите случаи на COVID-19 в Европа заплашва икономическото възстановяване.

Фючърсите на американския лек суров петрол тази сутрин регистрират лек спад от 0.26% до ниво 42.51 долара за барел, а тези на сорта Брент поскъпват с 0.11%, до 45.69 долара за барел.

Златото се задържа почти без промяна спрямо вчерашните си нива и към момента се търгува на ниво от 1 938 долара за тройунция.