Опасенията около спасителните средства за Гърция, предсрочните избори в Италия и коментарите на президента на Европейската централна банка за необходимостта от продължаване на стимулите държат еврото под натиск днес.

Опасенията около геополитическото положение в Европа ограничиха апетита към риск, което пък натежа над азиатските акции и оскъпи активите убежища, сред които и японската йена и златото. Обемите на търговия обаче не бяха високи, тъй като няколко пазара са затворени заради празници,

Еврото поевтиня с 0.4%, до 1.11235 долара, след като в германската преса се появи информация, че Атина може да пропусне следващото плащане по отпуснатите спасителни средства, ако кредиторите не сключат сделка за облекчаване на дълга. Това бе четвърто поредно понижение за еврото.

Миналата седмица финансовите министри от еврозоната не успяха да се споразумеят с Международния валутен фонд за облекчаване на дълга на Гърция или за отпускане на нови кредити за страната, но стигнаха достатъчно близко до това в преговорите, за да направят и двете неща на срещата си през юни.

Коментарите на бившия италиански премиер в подкрепа на провеждането на избори по същото време, както в Германия през септември, също натежаха над еврото.

Подобен ефект имаше и изявлението на президента на ЕЦБ Марио Драги, който отново потвърди необходимостта от "значителни" стимули, на фона на ниската инфлация.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес губи 0.3%. Пазарите в Китай, Хонконг и Тайван са затворени заради празници.

Японският индекс Nikkei се понижи с 0.5%, повлечен надолу от по-скъпата йена.

Южнокорейският индекс KOSPI падна с 0.6%, а корейският вон изгуби 0.2% спрямо долара.

Европейският индекс STOXXE 50 вчера се понижи с 0.2%, като италианският банков индекс изгуби 3.4%, отчитайки най-голямата си загуба от близо 4 месеца насам, след като две банки потърсиха помощ, за да покрият капиталовия си недостиг.

Британският паунд отстъпи с 0.2%, до 1.281 спрямо долара, след като преднината на консервативната партия на британския премиер Тереза Мей пред опозиционната лейбъристка партия се стопи до 6 процентни пункта.

Доларът поевтиня с 0.4%, до 110.815 йени.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, бележи ръст от 0.25%.

При суровините цената на петрола остана под натиск - на фона на опасенията дали договореното продължение на ограниченията в производството от страна на ОПЕК и други държави ще бъде достатъчно, за да подкрепи цените.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуват без промяна на цена от 49.82 долара за барел.

Петролът от сорта брент поевтиня с 0.3%, до 52.14 долара за барел.

Златото поскъпва с 0.2%, до 1 268.76 долара за тройунция.