Всяка година по това време правим справка на представянето на металите и суровините за полугодието, пише OilPrice.com.

Благородните метали са големият печеливш за първите шест месеца на 2020 г.

Златото добави 17% към цената си от началото на годината, докато среброто се повиши с близо 2%.

Паладият заема третата позиция, но неговата цена отчете спад от минималните 0.10%.

През миналата седмица златото премина нивото от 1800 долара за тройунция за първи път от 2011 г. насам и достигна 9-годишен връх от 1828 долара в сряда (8 юли), след което последваха разпродажби с цел прибиране на част от реализираните печалби.

Инвестиционната банка Goldman Sachs дори прогнозира цена от 2000 долара за унция в следващите 12 месеца.

Среброто достигна цена от 19.37 долара за тройунция през миналата седмица, което е малко под най-високата цена, постигната за последната година от 19.54 долара.

Не е подобно обаче представянето на останалите разглеждани метали и суровини.

Медта и оловото поевтиняха с 2.35 на сто и 7.85 на сто, докато никелът отчете спад от 8.55 на сто за полугодието.

Златото удари 9-годишен рекорд. Ще поскъпва ли още? Към момента ценният метал се търгува на нива от 1 822.55 долара за тройунция, след като вчера премина границата от 1 823 долара

Всички останали метали и суровини отчетоха спад от над 10%, което се дължи на затварянето на голяма част от фабриките по света или на работата им с намален капацитет.

Цинкът и алуминия загубиха по малко над 10%, пшеницата и царевицата поевтиняха с 12%, а платината, която подобно на паладия се използва в автомобилната индустрия, загуби 14.19% от цената си.

Природният газ и въглищата поевтиняха с 20 и 30%, но големият губещ за първите шест месеца на годината е петролът, отчел спад от над 35%.

Припомняме, че през април цената на американския лек суров петрол дори достигна отрицателни стойности заради запълнените капацитети на петролните складове, както и поради по-ниското потребление на горива в последните месеци.