Пакистанската рупия поевтиня до ново историческо дъно, а борсовите индекси в страната продължават да се сриват четири дни след договарянето на спасителния пакет за страната, отпуснат от Международния валутен фонд.

Инвеститорите се опасяват, че програмата включва тежки клаузи за реформи в икономиката, съобщава Bloomberg.

Рупията падна с още 3.1% и достигна ниво от 146 рупии за долар. Борсовият бенчмарк KSE100 загуби още 1.4% от стойността си.

От началото на годината пакистанската валута се обезцени с над 20%, с което се превърна в най-слабо представящата се парична единица в Азия.

Индексът KSE100 пък е на път да затвори на най-ниското си ниво от три години насам, след като правителството на премиера Имран Кан подписа споразумение с МВФ, което предвижда спасителен пакет на стойност 6 млрд. долара.

Средствата ще се използват за предотвратяване на евентуална финансова криза в страната.

Това е 13-ят пореден спасителен транш, който страната получава от фонда за последните 30 години. Миналата година Кан заяви, че няма да търси подкрепа от международната финансова институция. Той се обърна за помощ към Китай и държавите от Близкия изток.

През последните години Китай направи значителни инвестиции в Пакистан, тъй като страната е част от мащабната стратегия "Един пояс, един път". Саудитска Арабия също обеща да осигури подкрепа на страната в размер на 6 милиарда долара.

Това алтернативно финансиране обаче се оказа недостатъчно и през февруари тази година той се срещна с директора на МВФ Кристин Лагард, въпреки че е един от дългогодишните критици на политиката на фонда в Пакистан.

Имран Кан поддържа тезата, че страната му се нуждае от мащабна програма за борба с бедността, която да стимулира икономиката и да подпомогне най-бедните граждани.

Това обаче би изисквало изразходването на значителни държавни средства - нещо, което МВФ със сигурност не би одобрил.