Борсовата търговия в азиатско-тихоокеанския регион стартира с преобладаващо песимистични настроения тази седмица. Инвеститорите бяха повлияни от разнопосочните новини за развитието на търговския конфликт между САЩ и Китай.

Пекин съобщи, че вицепремиерът Лю Хе, който е главен преговарящ по търговските въпроси, ще пътува за Вашингтон в началото на октомври, когато ще се проведе следващият кръг от разговорите на високо равнище.

В същото време обаче в американските медии се появиха публикации, според които Белият дом планира да наложи ограничения за американските инвестиции в китайски компании.

Информацията не беше потвърдена официално, но не беше и отхвърлена, а пазарните участници се питат дали това е поредната "тактика" в преговорите или сигнал за предстояща нова ескалация на конфликта от страна на администрацията на Доналд Тръмп.

В Китай беше публикувана и статистиката за промишлената активност, която показа ръст на индекса до 49.8 пункта спрямо отчетените през август 49.5. Индикаторът обаче все още остава под нивото от 50 пункта, което е сигнал за свиване на поръчките в промишления сектор на втората най-голяма световна икономика.

Днес индексите на борсите в Шанхай и Шънджън отчитат понижения съответно от 0.5 и 0.2 на сто, а хонконгският Hang Seng бележи ръст от 0.9%. Днес е последният работен ден преди ваканцията по случай 70-годишнината от създаването на Китайската народна република.

Пазарите ще останат затворени от утре (1 октомври) до понеделник (7 октомври).

В Япония Nikkei 225 отбеляза спад от 0.7% в сутрешната търговия, а в Австралия S&P/ASX 200 отстъпи с 0.4 на сто спрямо петъчните си нива.

На стоковите пазари златото се понижи с 0.7% и падна под нивото от 1 500 долара за тройунция. Търсенето на "инвестиционни убежища" намаля, след като Саудитска Арабия съобщи, че е готова да преговаря за примирие с бунтовническите сили в Йемен, където конфликтът продължава вече четири години.

Към момента златото се търгува на ниво от 1 495 долара за тройунция.

Петролът пък остава почти без промяна в цената. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през ноември се движат малко под 56 долара за барел, а сортът брент е на ниво от 61 долара за барел.