По-голямата част от борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион регистрираха понижения тази сутрин.

Основният двигател на настроенията на пазарните участници остават очакванията за евентуалното затягане на монетарната политика от страна на Федералния резерв на САЩ.

По-късно днес се очаква да бъде публикуван протоколът от последното заседание на институцията, от който вероятно ще стане ясно какви са намеренията на централните банкери в краткосрочен план.

Другата причина за песимизма на пазарните участници е натискът върху китайските технологични гиганти от страна на властите в Пекин.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific отстъпи с 0.4% в сутрешната търговия, докато японският Nikkei 225 регистрира спад от 1.2 на сто. В Хонконг Hang Seng се понижи с около процент спрямо вчерашните си нива, а южнокорейският KOSPI отчете спад от 0.8 на сто.

Изключение от общия негативен тренд тази сутрин бяха книжата на австралийските компании. Местният борсов индекс S&P/ASX 200 добави 0.7 на сто. Австралия е един от основните износители на суровини, а през последните седмици цените им вървят стремително във възходяща посока, което вероятно е и основната причина за оптимизма на инвеститорите.

Днес петролът се задържа близо до вчерашните си нива, като остава малко под тригодишния връх, достигнат по-рано тази седмица.

Какво следва след провала на преговорите на ОПЕК+Като реакция на случилото се вчера, цената на петрола скочи до над 77 долара за барел на борсата в Лондон за първи път от повече от две години, след което продължи ръста си по време на азиатската сесия днес

Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 73.47 долара за барел, а тези на сорта брент се движат около 74.20 долара за барел.

Провалът на преговорите между основните производители във формата ОПЕК+ остава в центъра на вниманието на пазарните участници. Все още не е ясно дали ще се стигне до масово увеличение на добивите от страна на някои от водещите износители и дали то ще може да компенсира очаквания силен ръст на потреблението.

Златото поскъпна с 0.2% тази сутрин - до ниво от 1797 долара за тройунция.

На пазара на криптовалутите биткойнът отчете минимално повишение от 0.17% до 34 719 долара за брой.