Негативните настроения преобладават на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион тази сутрин, а във фокуса на вниманието на инвеститорите днес ще бъдат решенията на Федералния резерв за лихвите и монетарната политика.

Китайските акции регистрираха понижения в сряда, а книжата на телекомуникационния гигант ZTE се сринаха с 40% на борсата в Хонконг в първата търговска сесия след близо два месеца прекъсване.

На 17 април търговският департамент на САЩ забрани на американските компании да доставят стоки на ZTE, с което на практика срина бизнеса на компанията. Причина за санкциите бяха обвиненията, че ZTE е нарушила ембаргото срещу Северна Корея и Иран.

Миналата седмица обаче търговският секретар на САЩ Уилбър Рос заяви, че компанията може да запази взаимоотношенията с американските си партньори, ако плати глоба и предприеме промени в мениджърския си екип.

В Австралия водещият борсов индекс също регистрира спад, на фона на понижаващите се цени на суровините.

Единственото изключение от общата негативна картина на капиталовите пазари в Азия днес беше Япония, където Nikkei 225 отчете ръст от близо половин процент. Спадът на йената спрямо долара е основният двигател на поскъпването на акциите на японските компании, повечето от които са експортно ориентирани и са чувствителни към валутния курс.

Междувременно щатският долар добави още малко към вчерашното си поскъпване, в очакване на решенията от заседанието на Федералния резерв, които ще станат ясни по-късно днес. Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо шест световни валути, се повиши с 0.1%, до ниво от 93.89 пункта.

На стоковите пазари петролът поевтиня след публикуването на данните на Американския петролен институт във вторник, които показаха ръст на запасите от 830 000 барела за изминалата седмица. Американският лек суров петрол падна с 0.6% тази сутрин, до ниво от малко под 66 долара за барел, а сортът Брент се понижи с 0.4%, до 75.62 долара.

Повечето икономисти, анализатори и трейдъри очакват Фед да обяви ново повишение на лихвения процент след днешното си заседание. По-голямата въпросителна е дали управителят на институцията Джеръм Пауъл и неговите колеги ще дадат сигнали за намеренията си през второто полугодие и дали общият брой на лихвените повишения за 2018 г. ще бъде три или четири.

На пазара на криптовалутите също наблюдавахме динамика тази сутрин. Цената на биткойна падна до най-ниските си нива от февруари насам и към момента се търгува на ниво от малко над 6550 долара за брой на платформата Bitfinex.

За последните 24 часа спадът на дигиталната валута е с над 4%. Етериум, втората криптовалута по пазарна капитализация, също поевтиня с близо 6 на сто, до 496 долара за брой.