Азиатските акции поскъпнаха до нов десетгодишен връх днес, благодарение на очакванията за глобален икономически растеж. Ръстът обаче бе ограничен преди очакваните данни за щатската икономика и конгреса на Китайската комунистическа партия през следващата седмица.

Азиатско-тихооокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.15% и бележи повишение от 3.6% от началото на месеца. Японският Nikkei добави 0.2%, до нов 21-годишен връх.

Индексите на Уолстрийт записаха леки понижение вчера, като с основен принос бе спадът в цената на акциите на AT&T.

Глобалният индекс на MSCI, който покрива 47 пазара по света, също нарасна до ново рекордно ниво, увеличавайки ръста си от началото на годината до 17%.

Данните за търговския стокообмен на Китай показаха ръст - както при износа, така и при вноса през септември.

В добавка към всеобщото мнение, че световната икономика се намира в най-добрата си форма в последните години, очакванията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще успее да прокара данъчната си реформа, също насърчиха инвеститорите.

При валутите доларът изгуби част от инерцията си в послендите дни, след като лихвите по щатските държавни облигации изглежда достигнаха връх засега. Протоколът от последната среща на Федералния резерв показа, че има разделение по отношение на перспективите пред инфлацията в САЩ.

Следващият голям тест за долара са данните за инфлацията, които се очакват по-късно днес.

“Данните вероятно ще бъдат изкривени заради ураганите. Ако обаче инфлацията нараства, това е добре за долара,” казва Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management.

Освен данните за инфлацията инвеститорите следят и темата с това кой ще бъде номиниран от Тръмп за председател на Федералния резерв. Мандатът на Джанет Йелън изтича следващия петък.

Друго събитие, което ще бъде в полезрението на инвеститорите, е 19-ият конгрес на Китайската комунистическа партия, който започва на 18 октомври, където президентът Си Дзинпин се очаква да представи нови политически инициативи и да консолидира властта си за втори петгодишен мандат.

По-рано днес еврото се търгуваше на ниво от 1.1849 спрямо долара, отстъпвайки от достигнатия вчера връх от 1.1880, но въпреки това записва седмичен ръст от близо 1%.

Йената остана почти без промяна на ниво от 112.10 спрямо долара. Ако се задържи на настоящото ниво, това ще означава лек ръст за седмицата за японската валута, който би бил първият от пет седмици насам.

Биткойнът поскъпна с над 4%, след като вчера скочи с 13%, до рекордните 5 846 долара, което представлява 450% ръст за годината.

Цената на медта остана без промяна, след като вчера достигна едномесечен връх. Фючърсите на медта в Лондон се търгуваха на цена от 6 862 долара за тон.

Цената на петрола нарасна, след като стана ясно, че производството и запасите в САЩ намаляват.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.5%, до 50.87 долара за барел. Петролът от сорта брент добави 0.4% към цената си, до 56.49 долара за барел.