Азиатските акции скачат днес, подкрепени от новото рекордно високо ниво на щатския индекс S&P 500 и коментарите от страна на Белия дом, които предполагат, че Вашингтон и Пекин са близо до сключването на сделка, което съживи надеждите, че краят на търговската война наближава.

Според анализатори потребителските нагласи обаче остават крехки, след като слабите данни от Китай засилиха опасенията относно световната икономика и на фона на нарастващата предпазливост относно фалшивите сигнали за прогрес в преговорите между САЩ и Китай.

Икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу заяви вчера, че Вашингтон се доближава до търговско споразумение с Китай, което подкрепи инвеститорското доверие.

Това помогна за повишението на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с 0.67%. Японският Nikkei добави 0.76%, докато австралийският основен индекс нарасна с 0.8%.

Индексът на китайските сини чипове отчиташе лек ръст от 0.06% малко след началото на сесията.

Считаната за валута убежище японска йена поевтиня, като доларът се оскъпи с 0.18%, до 108.58 йени. Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1023 спрямо долара, докато доларовият индекс отстъпва с минималните 0.01%, до 98.154.

Проучване на Ройтерс сред повече от 100 икономисти показа, че опасенията относно евентуална рецесия в САЩ са намалели, но малцина очакват икономически скок, а повечето смятат, че през идната година едва ли ще има търговско споразумение.

През последните седмици пазарните нагласи в световен мащаб се влияеха от противоречивите оценки за прогреса в преговорите между САЩ и Китай, които имат за цел да сложат край на 16-месечната търговска война между двете държави.

Вчера от министерството на търговията на Китай обявиха, че двете страни водят “задълбочени” преговори по първата фаза на търговското споразумение и че отмяната на митата е важно условие за достигането на сделка.

Китай също така сложи край на близо петгодишната забрана за внос на птиче месо от САЩ, което, според американски търговски представител, ще доведе до годишни доставки на стойност над 1 млрд. долара за Китай.

Щатският индекс S&P500 вчера нарасна с едва 0.08%, до 3 096.63 пункта, въпреки мрачните прогнози от страна на производителя на мрежово оборудване Cisco Systems, които очертават ефекта от несигурността в търговската сфера.

Компанията прогнозира приходи и печалба под очакванията за второто тримесечие, тъй като засилващата се икономическа несигурност възпира клиентите да харчат повече средства за рутерите и суичовете на Cisco, което обезцени акциите й със 7.3%.

Индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.01%, до 27 781.96 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.04% надолу, на 8 479.02 пункта.

Европейските акции също поевтиняха, след като изнесените данни показаха, че германската икономика е нараснала с едва 0.1% през третото тримесечие, като потребителските разходи помагат на страната да избегне свиване на икономиката.

На суровинните пазари цената на щатския лек суров петрол нараства с 0.49%, до 57.05 долара за барел. Брентът поскъпва с 0.45%, до 62.56 долара за барел.

Златото отстъпи част от позициите си, завоювани вследствие на засилването на несигурността на пазарите. Спот цената на метала се понижава с 0.23%, до 1 467.50 долара за тройунция.