Акциите в световен мащаб поевтиняват днес, тъй като новият спор между Вашингтон и Пекин относно щатските законопроекти за Хонконг би могли да усложни търговските преговори и да забави “първата фаза” на сделката, която инвеститорите първоначално се надяваха, че ще е подписана досега.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.2%, докато хонконгският Hang Seng падна с 2%, а японският Nikkei изгуби 1.6%. Китайският основен индекс затвори с 0.6% надолу.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.5% в азиатската сесия, след като глобалният индекс на MSCI се понижи с 0.4%, което беше най-големия му спад от началото на октомври. Трите основни индекса на Уолстрийт вчера записаха спадове, като S&P 500 изгуби 0.38%.

Камарата на представителите в Конгреса на САЩ прие вчера два проектозакона, които имат за цел да подкрепят протестите в Хонконг и изпращат предупреждение към Китай относно човешките права.

Новите закони, които разгневиха Китай, бяха изпратени в Белия дом за одобрение от страна на президента Доналд Тръмп, който се очаква да ги подпише.

“Китай със сигурност ще приеме това като намеса във вътрешните й работи и вероятно ще сметне, че вече няма нужда да прави компромиси по отношение на търговията,” заяви пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен консултант в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Междувременно експерти и хора, близки до Белия дом, заявиха, че финализирането на “първата фаза” от търговската сделка между САЩ и Китай може да се отложи за следващата година.

На 11 октомври Тръмп заяви, че сделката може да отнеме пет седмици, докато инвеститорите първоначално се надяваха на споразумение до средата на ноември.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 1.707% - близо до най-ниските си нива от три седмици, губейки над 25 базисни пункта, в сравнение със 7 ноември, когато достигна тримесечен връх от 1.973%.

На валутните пазари китайският юан поевтиня до триседмични дъна, като се търгуваше на ниво от 7.0450 спрямо долара.

Доларът губи 0.3% спрямо йената до 108.31, след като в понеделник докосна връх за седмицата от 109.07. Златото поскъпна с 0.26%, до 1 474.9 долара за тройунция.

Еврото остана почти без промяна при ниво от 1.1075 спрямо долара.

Публикуваният вчера протокол от последната среща на Федералния резерв на САЩ не даде особено добра представа за предстоящите намерения относно паричната политика.

Цените на петрола също се понижиха, ограничавайки част от ръста си от 2%, отчетен вчера.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 0.4%, до 62.16 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол губят 0.39%, до 56.79 долара за барел.