Цените на петрола скочиха с 20% днес, след като вчера записаха сериозни понижения.

Поскъпването, което беше предизвикано от нови икономически стимули за справяне с глобалната рецесия, обаче може да е краткосрочно, предупредиха анализатори.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 2.10 долара, или 8%, до 26.98 долара за барел, след като поевтиняха с 13% вчера в трети пореден ден на разпродажби.

Щатският лек суров петрол се оскъпи с 3.44 долара, или 17%, до 23.81 долара за барел, след като цената му падна с близо 25% в предходната сесия.

“След срив от 24%, цените на петрола се повишават вследствие на изтощаване на разпродажбите в САЩ и след като европейските лидери обявиха нови помощи и стимули,” казва пред Ройтерс от Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA в Ню Йорк.

В поредния ход от страна на централна банка да се опита да спре задълбочаващата се икономическа и финансова криза, породена от епидемията коронавирус, Европейската централна банка (ЕЦБ) стартира програма на стойност 750 млрд. евро за изкупуване на облигации след проведена извънредна среща вчера.

Въпреки това разпространението на коронавируса не показва признаци на отслабване. Страните на всеки континент прибягнаха до драстични блокади, в опит да поставят под контрол вируса, с който бяха заразени над 200 000 души по света и който взе над 8 000 жертви, като на хоризонта се задава сериозна глобална рецесия.

Моя от OANDA предупреждава, че разпродажбите може отново да започнат на петролните пазари.

“Цената на петрола не е формирала дъно, но може най-накрая да видим известно стабилизиране, ако финансовите пазари успяват да бъдат в тон с всичките стимули, които предстои да влязат в сила,” казва той.

Доларът поскъпва, а всичко останало поевтинява днес, след като спешните помощи в Европа, САЩ и Австралия не успяха да спрат новата вълна от панически разпродажби.

Фючърсите на индекса S&P500 бяха съвсем близо до долния лимит за търговия. Австралийският долар поевтиня с 4%, до над 17-годишно дъно.

Почти всеки пазар в Азия е на червено, а на търговията на борсите в Сеул, Джакарта и Манила беше спирана.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 5%, до четиригодишно дъно, като Южна Корея и Хонконг оглавиха загубите.

Японският Nikkei падна с 1%, докато австралийският ASX 200 падна с близо 3%, южнокорейският индекс се срина с 8%, а хонконгският Hang Seng изгуби 5%.

Междувременно разпространението на вируса се влошава, като вчера Италия записа най-големия брой жертви за един ден от началото на епидемията в Китай в края на 2019 г.

Вирусът уби близо 9 000 души в световен мащаб, зарази над 218 000 и предизвика спешни блокади в огромни незапомнени мащаби.

На валутните пазари всичко, освен долара, се срива. Паундът поевтиня с 1%, до 1.1490 долара. Йената също падна с 1%, до 109.16 долара.

Новозеландският и австралийският долар поевтиняха с по над 4%.