Индекс, следящ представянето на акциите в световен мащаб, е близо до нов рекорд днес, като азиатските акции последваха представянето на Уолстрийт от вчера, след като напредъкът около ваксинацията предизвика залози за по-нататъшно нормализиране на световната икономика и възстановяване на печалбите на компаниите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.4% днес, докато японският Nikkei скочи с 1%.

Индексът MSCI ACWI, който след 50-те основни пазара в света, отчита повишение в пети пореден ден и е близо до рекордното си ниво, което достигна пред около две седмици.

На Уолстрийт вчера всеки от основните индекси нарасна с по над 1%, като Nasdaq Composite и S&P 500 записаха нови рекорди.

“Това, което движи пазара в момента са корпоративните отчети, които бележат сериозно възстановяване,” казва пред Ройтерс Джумпей Танака, анализатор в Pictet.

“Междувременно във фондовете на паричните пазари и на други места има много спестени пари, които вероятно ще бъдат инвестирани в акции, след като състоянието на икономиката се нормализира с напредването на програмите за ваксинация.”

Очакванията за големи стимули от страна на администрацията на президента Джо Байдън в САЩ също подкрепиха нагласите към риск, докато по-добрите от очакваните данни за пазара на труда в САЩ породиха оптимистични нагласи относно очакваните по-късно днес данни за заетостта.

Alphabet с рекордни приходи и печалба за четвъртото тримесечие на 2020 г.Alphabet, компанията майка на Google, отчете рекордна печалба за второ поредно тримесечие, благодарение на ръста в приходите от онлайн реклами по време на пандемията от COVID-19

Лихвите по по-дългосрочните щатски държавни облигации нараснаха в очакване на мащабен пакет от стимули от Вашингтон, както и вследствие на нагласите за повишение на инфлацията.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на ниво от 1.136%, след като в предходния ден нарасна до триседмичен връх от 1.162%.

Лихвите по държавните ценни книжа нараснаха и в Европа, като доходността по 30-годишните германски ДЦК се върна отново на положителна територия за първи път от септември.

На валутните пазари, доларът поскъпна спрямо повечето основни валути, след като фокусът изглежда се измести към относително силния икономически растеж в САЩ.

Доскоро доларът се разпродаваше вследствие на очакванията, че световното икономическо възстановяване ще насърчи отлива на средства от считания за валута убежище долар към по-рискови валути.

Доларовият индекс е близо до двуседмичен връх, след като нарасна с 1.1% от началото на седмицата и на път да запише най-голямото си седмично повишение от октомври.

Еврото се търгуваше срещу 1.1964 долара, след като вчера поевтиня до двумесечно дъно от 1.1955. Йената пък се обезцени до 3.5-месечен минимум от 105.70 спрямо щатската валута.

“Изглежда, че пазарните участници сега се опитват да търгуват въз основа на нормализиране на икономиката вследствие на напредъка при ваксинациите,” казва пред Ройтерс Арихиро Нагата, генерален мениджър в Sumitomo Mitsui Bank.

“Фактът, че единствените две валути, които се справят по-добре от долара в последните два дена, са британския паунд и израелския шекел (на двете страни, които са по-напред във ваксинацията), изглежда подкрепя това.”

Британският паунд се търгуваше на ниво от 1.3678 спрямо долара, недалече от 2.5-годишния си връх от 1.3759, достигнат в края на миналия месец.

По-скъпият долар пък свали цената на златото до двумесечно дъно от 1 785.10 долара за тройунция. Металът за последно се търгуваше на цена от 1 797.40 долара за тройунция.

Петролът продължава да поскъпва вследствие на оптимизма около възстановяването на икономиката, намаляващите запаси и решението на групата OPEC+ да се придържа към ограниченията в производството.

Цената на щатския лек суров петрол нарасна с 1% до 56.80 долара за барел, докато ръстът при брента бе от 0.9% до 59.38 долара за барел.