Световните пазари на акции нараснаха до нови рекордни нива днес, след като доходността по щатските държавни облигации намаля след изнесените данни, които показаха, че инфлацията в страната не скача необуздано.

Повечето борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион последваха Уолстрийт нагоре, като хонконгският Hang Seng оглави ръста.

Междувременно, доходността по щатските държавни облигации продължи да намалява, достигайки до ново триседмично дъно.

Японският индекс Nikkei се понижи с 0.4%, след като нарастващият брой на случаите на коронавирус породи опасения около повторното отваряне на икономиката 100 дни преди началото на Олимпийските игри в Токио.

Индексът на потребителските цени в САЩ нарасна с 0.6%, което беше най-голямото увеличение от август 2012 г., след като нарастващият брой имунизирани и фискалните стимули отприщиха задържаното търсене.

Данните обаче е малко вероятно да променят възгледите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, че по-високата инфлация в идните месеци ще е преходна. Пауъл се очаква да говори по-късно днес.

“Пазарът съвсем ясно се беше подготвил за по-висока инфлация,” пишат анализатори на Westpac до клиенти. Според тях изнесените вчера данни “ясно са били интерпретирани в контекста на ангажимента на Фед да гледа отвъд ‘преходните‘ инфлационни импулси.”

За пазарите на облигации въпросът е дали доходността по 10-годишните облигации може да падне под 1.6%, след като днес достигна 1.611%, се казва още в анализа на Westpac, цитиран от Ройтерс.

“Това е важно техническо ниво, което - ако бъде пробито, можем да станем свидетели на бързо понижение до 1.5%.”

Доходността по 10-годишните щатски облигации скочи от началото на годината до 14-месечен връх от 1.776% на 30 март, вследствие на спекулациите, че огромните фискални стимули ще ускорят възстановяването в САЩ, което ще повиши инфлацията до над очакваните от Фед нива.

Доходността по държавните облигации обаче намалява този месец, което се дължи отчасти на твърденията на Фед, че затрудненията на пазара на труда ще предотвратят прегряване на икономиката.

Кои български компании обявиха разпределение на дивидент?Наближава времето на годишните общи събрания, на които ще се гласуват предложения за разпределение на част от печалбата от миналата година под формата на дивидент.

Поредицата силни резултати при аукциони на държавен дълг, в това число и за 30-годишни облигации вчера, също помогна за ограничаването на доходността.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%. Хонконгският Hang Seng скочи с 1.3%, докато индексът на китайските сини чипове добави 0.7%. Глобалният индекс на MSCI, който следи пазарите в 50 страни, нарасна с 0.15% - до ново рекордно ниво.

Понижението на лихвите по държавните облигации подкрепи цените на щатските технологични компании вчера, в това число тези на Apple Inc, Microsoft Corp и Amazon.com Inc.

Щатският индекс S&P 500 нарасна с 0.33% и също записа ново рекордно ниво на затваряне, докато технологичният Nasdaq Composite се повиши с 1.05%. Индексът Dow Jones Industrial Average изгуби 0.2%.

Акциите на Johnson & Johnson поевтиняха с 1.34%, след като щатските здравни власти препоръчаха временно спиране на използването на ваксината на компанията срещу COVID-19, след като при шест жени бяха установени случаи на образуване на кръвни съсиреци. Проблемите с ваксинацията породиха опасения относно възстановяването на световната икономика.

Резултатите на компаниите ще бъдат на фокус днес, като по-късно през деня се очакват финансовите отчети на JPMorgan Chase & Co. и Goldman Sachs Group Inc.

Доларовият индекс се понижи заедно с доходността по щатските облигации, падайки до триседмично дъно.

Цената на злато, което традиционно се използва като хедж срещу инфлацията, продължи да се повишава от най-ниското си от повече от седмица и достигна 1 745 долара за тройунция.

Биткойнът поскъпна до над 63 860 долара, продължавайки ръста си през 2021 г. до нови върхове в деня, в който акциите на Coinbase трябва да започнат да се търгуват в САЩ.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 40 цента, до 64.07 долара за барел. Тези на щатския лек суров петрол добавиха 37 цента - до 60.55 долара за барел.