Азиатските кации поскъпват днес, подкрепени от рекордните нива на затваряне на индексите на Уолстрийт от вчера, както и на признаците за ново раздвижване в усилията на Пекин и Вашингтон да сложат край на дългия си търговски конфликт.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, до едноседмичен връх. Австралийският основен индекс бележи повишение от 0.9%, докато японският Nikkei добави 0.91%.

Ръстът в цените на акциите в Азия продължи, след като от Пекин обявиха, че вицепремиерът на Китай Лиу Хе и главен преговарящ е провел телефонен разговор с американските си колеги и че двете страни са постигнали консенсус по отношение на разрешаването на определени проблеми.

Тази иформация дойде след положителните новини от САЩ и Китай вчера, които подкрепиха инвеститорското доверие.

Йената поевтиня до двуседмично дъно спрямо долара, докато швейцарският франк се търгуваше близо до шестседмичен минимум спрямо долара, след като оптимистичните нагласи ограничиха търсенето на валути убежища.

Цените на петрола изтриха загубите си от по-рано и бележат ръст в условията на предпазлив оптимизъм относно евентуалното премахване на един от най-големите рискове пред икономическите перспективи.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 нараства с 0.21% в азиатската сесия днес.

Трите основни индекса на Уолстрийт вчера затвориха на нови рекордни нива, подкпрепени от надеждите за търговско споразумение от активността в сферата на сливанията и продибиванията.

Трейдъри посочват решението на Китай да увеличи наказанията за нарушаване на правата върху интелектуалната собственост като нова отстъпка пред САЩ в проточилите се дълго преговори.

Инвеститорите също така бяха окуражени от положителните коментари на щатския президент Доналд Тръмп, на китайския му колега Си Дзинпин и на китайските държавни медии относно вероятността за предстояща търговска сделка.

Индексите на Уолстрийт бяха подкрепени и от няколкото големи сделки, след като френската LVMH постигна споразумение за придобиването на щатската бижутерийна компания Tiffany & Co а Charles Schwab Corp придоби борсовия посредник TD Ameritrade Holding Corp.

Въпреки оптимизма напоследък, бързото разрешаване на търговската война между САЩ и Китай далеч не е сигурно, предвид постоянните обрати в отношенията между двете най-големи икономики в света.

САЩ наложи мита върху китайския внос в продължаващия вече 16-месеца спор около търговските практики, които, според щатското правителство, са нелоялни. Китай пък отвърна със собствени мита върху щатски стоки.

Ако двете страни не успеят да достигнат до споразумение скоро, следващата важна дата за отношенията им е 15 декември, когато Вашингтон трява да наложи още мита върху китайския внос.

Днес китайският юан за кратко поскъпна до едноседмичен връх от 7.0188 спрямо долара.

Йената падна до 109.205 спрямо долара, което е най-ниското ниво от 12 ноември, след като търсенето на валути убежища намаля.

Швейцарският франк, който е друга валута убежище, се търгуваше при 0.9971 спрямо долара, близо до най-ниското си ниво от 16 октомври.

Британският паунд се разменяше на ниво от 1.2904 спрямо долара, запазвайки ръста си от вчера, след като социологическите проучвания показаха, че Консервативната партия е фаворит да спечели парламентарните избори на 12 декември с обещанието си да осъществи излизането на Великобритания от ЕС.

Най-популярната криптовалута - биткойнът, поскъпна с 0.64% днес, до 7 167.99 долара. Биткойнът поевтиня до шестмесечно дъно вчера, след като Централната банка на Китай предприе нови ходове срещу криптовалутите.

Банката състредоточава все повече усилията по пускането на собствена дигитална валута, отчасти за да отблъсне потенциалните заплахи от страна на предложената от Facebook дигитална валута Libra, пише Ройтерс.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.03%, до 58.03 долара за барел. Тези на брента се оскъпиха с 0.09%, до 63.71 долара за барел.

Петролните трейдъри очакват данни тази седмица, които, според прогнозите, ще покажат спад в щатските петролни запаси.

Освен това, страните от ОПЕК се срещат на 5 декември, като на срещата се очаква да продължат ограниченията в производството до средата на 2020 г.