Новогодишният ръст при азиатските акции изгуби инерция днес, след като протекционистичната позиция на щатската администрация се отрази на Уолстрийт. В същото време щатските облигации поевтиняха - на фона на спекулациите, че Китай може да спре изкупуването им.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.1% в ранната търговия, отдалечавайки се още повече от достигнатия във вторник 10-годишен връх. Японският индекс Nikkei изгуби 0.6% от стойността си.

Щатските акции прекъснаха новогодишния си ръст вчера, а канадският долар и мексиканското песо поевтиняха, след публикация в Reuters, според която Канада все повече вярва, че президентът на САЩ Доналд Тръмп скоро ще обяви намерението си да изтегли страната си от търговското споразумение НАФТА.

Цените на щатските държавни облигации се понижиха, което повиши лихвите по 10-годишните книжа до 10-месечен връх от 2.597%, след като Bloomberg информира, че Китай, която е най-големият чуждестранен притежател на щатски държавен дълг, може да спре да купува книжата.

Впоследствие щатските държавни ценни книжа възстановиха част от изгубеното, а лихвата по 10-годишните облигации бе на ниво от 2.555% в ранната азиатска сесия.

Спекулациите, че Китай може да ограничи изкупуването на щатски държавни облигации подкрепиха еврото, което е най-очевидният алтернативен актив на долара.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1950 долара, продължавайки да се отдалечава от достигнатото във вторник дъно от 1.1916 долара.

Доларът отчете още по-голям спад спрямо йената, губейки 1.1% в сряда, което бе най-голямото понижение от близо осем месеца.

За последно доларът се търгуваше срещу 111.40 йени, след като в предходния ден падна до шестседмично дъно от 111.27 йени.

Йената бе подкрепена тази седмица от решението на Централната банка на Япония да ограничи изкупуването на държавни облигации. Този ход породи спекулации, че банката може би ще търси изход от програмата за стимулиране на икономиката по-късно през годината, следвайки действията на други водещи централни банки.

Канадският долар се разменяше на ниво от 1.2559 спрямо щатския долар, след като изгуби 0.7% от стойността си в сряда.

Цените на петрола скочиха в сряда и се доближиха до тригодишни върхове, след като изнесените данни показаха спад в производството и в петролните запаси в САЩ. Спадът в производството обаче може би се дължи на ниските температури в странната в последно време.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуваха на 63.47 долара за барел, след като в предходната сесия бяха достигнали 63.67 долара, което бе най-високото им ниво от декември 2014 г.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 38 цента, до 69.20 в сряда. Върхът за деня бе 69.37 долара, което бе най-високото ниво от май 2015 г.