Пазарите на облигации се стабилизираха, доларът поевтинява, а акциите поскъпват днес, след като централните банки - от САЩ до Нова Зеландия, обещаха да продължат да поддържат облекчена парична политика в дългосрочен план, което даде достатъчно увереност на инвеститорите да търсят по-рискови активи.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл вчера заяви пред Конгреса, че икономиката остава “далече” от целите по отношение на заетостта и инфлацията и че лихвите ще останат ниски, а изкупуването на облигации ще продължи, докато не се стигне до “значителен напредък”.

Днес Централната банка на Нова Зеландия не внесе промени по отношение на лихвите и изкупуването на облигации и обяви, че паричната политика ще остане стимулираща, докато инфлацията се задържи на ниво от 2%, а заетостта достигне максимални нива.

Това беше достатъчно, за да увери инвеститорите, че властите няма да прибързват с увеличение на лихвите, дори и ако инфлацията се ускори.

Чувствителните на риск валути поскъпнаха, като австралийският долар нарасна до най-високите си нива от началото на 2018 г., а японската йена поевтиня.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI, които губи 1.2% през седмицата, нарасна с 0.3%, а фючърсите на щатския S&P 500 се повишиха с 0.1%.

Разпродажбите на акции на технологични компании понижиха японския индекс Nikkei с 0.4%.

Седем начина, по които да инвестираме в недвижимо имуществоИмотите могат да донесат сериозно нарастване на нашите спестявания

Доходността по щатските 10-годишни облигации се задържа на ниво от 1.3480%, след като затвори с понижение от 2.4 базисни пункта след изказването на Пауъл пред Конгреса.

Самият Пауъл не изглеждаше особено притеснен от Powell разпродажбите, които покачиха доходността при 10-годишните облигации с 40 базисни пункта тази година, заявявайки пред конгресмените, че това е доказателство за увереността на пазара във възстановяването от пандемията.

Той обаче предупреди, че тези нива са далеч от стандартите и че пазарите ще получат доста предупреждения за евентуални бъдещи предложения в паричната политика.

Неговото изказване обърна посоката на сутрешните разпродажби на Уолстрийт и индексът S&P 500 затвори с повишение от 0.1%. Технологичният Nasdaq обаче приключи сесията с понижение от 0.5%.

“Обобщението от изказването на Пауъл е, че в следващите няколко месеца той ще продължи да пее същата песен и докато не видим възстановяване на повече от половината от 10-те милиона изгубени работни места, той няма да промени позицията си“, заяви пред Ройтерс Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.

Цените на суровините се понижават леко днес, като фючърсите на петрола от сорта брент губят 0.5% - до 65.01 долара за барел. Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтинява с 0.8%, до 61.19 долара за барел.

На валутните пазари австралийският долар поскъпна до тригодишен връх от 0.7945 щатски долара. Новозеландският долар отбеляза същото постижение, поскъпвайки до 0.7378 щатски долара.

Британският паунд, който беше подкрепен от ваксинацията във Великобритания, за кратко скочи до 1.4295 спрямо долара, което беше най-високото ниво от април 2018 г.

Биткойнът ближе рани при ниво от 49 700 долара след двудневните разпродажби.