Азиатските акции се присъединиха към ръста на пазарите в световен мащаб, след като Вашингтон отложи налагането на митата върху част от китайския внос, което доведе до облекчение на пазарите.

Новината за митата до голяма степен компенсира поредицата от разочароващи данни за китайската икономика за юли.

Йената поскъпна след излизането на новината за по-слабото промишлено производство на Китай и след други икономически данни.

Индексите на Уолстрийт скочиха вчера, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от наложения краен срок 1 септември за влизане в сила на 10-процентни мита върху останалия китайски внос, с което на практика отложи облагането с мита на мобилни телефони, лаптопи и други потребителски стоки, с надеждата това да смекчи ефекта върху продажбите около Нова година.

Ръстът при щатските акции помогна на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI да запише повишение от 0.9%.

Китайският Shanghai Composite добави 0.6%, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 0.5%.

Южнокорейският KOSPI нарасна с 0.8%, а японският Nikkei затвори с 0.6% нагоре.

Въпреки това, повишенията от днес компенсират малка част от значителните загуби при акциите в последните месеци, а пазарните нагласи като цяло остават крехки предвид факта, че конфликтът между САЩ и Китай остава неразрешен.

Несигурността около политическите рискове, като протестите в Хонконг, също държат инвеститорите нащрек.

Отлагането на митата от страна на Тръмп идва в момент, в който щатските акции започваха да буксуват, казва пред Ройтерс Кента Иноуе, старши пазарен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

“Това изглежда се прави рутинно от американския президент, който подлага под натиск Китай, когато акциите се справят добре и прибягва към компромиси, когато това не е така,” казва Иноуе.

S&P 500 нарасна до рекордно високо ниво през юли, но впоследствие изгуби инерция поради най-различни фактори, в това число и конфликта между САЩ и Китай. Индексът се повиши с 1.5% вчера, но въпреки това губи 1.8% през август.

Продължаващият година търговски спор между двете най-големи икономики вече наруши световните вериги на доставките и забави икономическия растеж.

Ръстът на промишленото производство на Китай се забавя много повече от очакваното до 4.8% на годишна база през юли, показаха официалните данни от днес. Това е най-слабият темп на растеж от февруари 2002 г.

“Президентът Тръмп отложи митата и макар това да е положително за акциите, пазарите ще останат предпазливи относно това, че тези мита може да влязат в сила през декември,” казва Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui DS Asset Management.

При валутите йената поскъпна с 0.45%, до 106.260 спрямо долара, след като пазарните участници се отнесоха скептично към решението на Тръмп да отложи митата върху някои китайски стоки.

При волатилна търговия вчера йената отстъпи до 106.980 спрямо долара, преди да се стабилизира. В понеделник японската валута поскъпна до седеммесечен връх близо до 105.000 йени за долар.

Доларовият индекс се понижи с 0.05%, до 97.759, след като нарасна с 0.5% в предходния ден.

Еврото запазва позиции при 1.1175 спрямо долара, след като поевтиня с 0.4% спрямо щатската валута във вторник.

Поскъпването на долара забуксува, след като рязкото повишение на лихвите по щатските държавни облигации изгуби инерция.

Лихвата по 10-годишните книжа се понижи с 2.5 базисни пункта, до 1.676%, след като нарасна с 6 базисни пункта вчера. Лихвата падна до триседмично дъно от 1.595% преди седмица.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.83%, до 60.79 долара за барел, след като в предходния ден цената им скочи с близо 5%.

Цените на петрола нараснаха във вторник, след като решението на Вашингтон да отложи част от митата намали опасенията относно забавянето на ръста на световната икономика, поне засега.