Азиатските акции поскъпват днес, следвайки представянето на Уолстрийт от вчера, след като планираните дипломатически преговори между Русия и Украйна подкрепиха пазарните нагласи.

Анализатори обаче смятат, че ръстът на пазарите може рязко да обърне посоката, тъй като рисковете остават.

Цените на петрола също възстановиха част от позициите си, след като паднаха с над 12% в предходната сесия - на фона на обещанието на ОАЕ да подкрепи повишение на производството на петрол с цел намаляване на хаоса на енергийните пазари.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарастваше с 1.6% по-рано днес. Японският Nikkei скочи с 3.4%, докато австралийският основен индекс отчиташе повишение от 1%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 нарасна с 1.96%, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 1.8%.

"Коментари от страна на Русия и Украйна дават известна надежда, че е възможен компромис," казва пред Ройтерс Рей Атрил от National Australia Bank.

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров пристигна в Турция преди планираните за днес преговори с украинския му колега Дмитро Кулеба. Това ще бъде първата среща между двамата, откакто Русия нападна Украйна преди две седмици.

Атрил смята, че обвинението на Украйна, че Русия е бомбардирала детска болница в Мариупол и опасенията за изтичане на радиация от украински ядрени обекти засилват рисковете от допълнителни мерки от страна на Запада.

Щатският лек суров петрол поскъпваше с 1.37% до 110.19 долара за барел по-рано днес, докато цената на Брента нарастваше с 2% до 113.2 долара за барел.

Лидерите от ЕС ще ограничат постепенно изкупуването на руски петрол, газ и въглища, според проектодекларация, показана вчера, тъй като съюзът търси начини да ограничи зависимостта си от руски енергийни източници.

САЩ забрани вноса на петрол и природен газ от Русия, докато Великобритания обяви, че постепенно ще спре вноса на руски петрол до края на годината.

Една компания се завръща в SOFIX, две промени в широкия BGBX40Книжата на казанлъшкото машиностроително предприятие М+С хидравлик АД ще бъдат включени в състава на SOFIX, считано от 21 март

По-високите енергийни цени ще засилят очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще вдигне основната си лихва с 25 базисни пункта на срещата си следващата седмица с цел ограничаване на инфлацията.

Прогнозите за очакваните по-късно днес данни са, че инфлацията при потребителските цени в САЩ е скочила до 7.9% на годишна база, показва проучване на Ройтерс.

Щатските акции поскъпнаха вчера, като книжата на финансовите и технологичните компании оглавиха ръста. Технологичният индекс Nasdaq Composite нарасна с 3.59%, докато Dow Jones Industrial Average се повиши с 2%.

От Amazon.com Inc обявиха вчера, че бордът на директорите на компанията е одобрил сплит на обикновените акциите в съотношение 20 към 1 и е дал зелена светлина за изпълнението на план за обратно изкупуване на акции на стойност 10 млрд. долара. Това доведе до поскъпване на акциите на гиганта в онлайн търговията със 7% в следборсовата търговия.

На валутните пазари еврото се търгуваше на цена от 1.1047 спрямо долара, след като скочи с 1.6% в сряда, което беше най-добрия ден за валутата от юни 2016 г. Японската йена пък поевтиня до едномесечно дъно от 116 йени за долар.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 1.9392%, след като вчера затвори на 1.948%.

Доходността по двегодишните книжа докосна 1.6697%, след като приключи вчерашната сесия в САЩ на 1.678%.