Азиатските акции си почиват на достигнатите рекордни нива, докато инвеститорите осмислят ръста напоследък, а нагласите на биковете бяха подкрепени от обещанията за още безплатни пари след слабите данни за инфлацията в САЩ и изказаната от Федералния резерв позиция относно паричната политика.

Застоят на борсите беше подсилен и от липсата на ликвидност, тъй като пазарите в Китай, Япония, Южна Корея и Тайван почиват.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1% и вече отчита повишение от над 10% от началото на годината.

Японският индекс Nikkei не се търгуваше, след като приключи сесията в сряда на 30-годишен връх. Австралийският основен индекс се задържа близо до 11-месечен максимум.

Тъй като в Китай почиват, почти нямаше реакция на новината, че администрацията на президента Джо Байдън ще разгледа добавянето на “нови таргетирани ограничения” на износа на определени чувствителни технологии и засега ще запази митата.

Фючърсите на щатските индекси S&P 500 и NASDAQ запазват позиции, след като вчера достигнаха до нови върхове. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и на FTSE останаха почти без промяна.

Въпреки това перспективите за още стимули в световен мащаб бяха подкрепени от изненадващо слабите данни за инфлацията в САЩ, която намалява до 1.4% през януари.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че иска да види инфлация от 2% или по-голяма, преди дори да се замисли да променя супер облекчената парична политика на централната банка на САЩ.

12-годишен трейдър постигна 43% доходност за по-малко от годинаМечтата му е да е следващият Уорън Бъфет

Пауъл наблегна на факта, че ако бъдат премахнати ефектите от пандемията, безработицата е по-близо до 10%, отколкото отчетените 6.3%, което означава, че предстои дълъг път до пълната заетост.

Икономистът от Westpac Елиът Кларк пък изчисли, че ще са необходими стимули за над 5 трлн. долара, равняващи се на 23% от БВП, за да бъдат възстановени пораженията от пандемията.

Смесицата от безкрайни стимули и слаба инфлация подейства успокоително на пазарите на облигации, като лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа се понижи до 1.12%, в сравнение с 1.20% в началото на седмицата.

Това, от своя страна, натежа над долара, като доларовият индекс отстъпи до 90.395, отдалечавайки се от 10-седмичния връх от 91.600, достигнат в края на миналата седмица.

Доларът поевтиня до 104.57 спрямо йената, след като наскоро достигна връх от 105.76, докато еврото поскъпна до 1.2122 долара.

На суровинните пазари златото се търгува без промяна на цена от около 1 838 долара за тройунция. Цената на платината пък се покачи до шестмесечен връх вследствие на очакванията за нараснало търсене от страна на автомобилния сектор.

Цените на петрола си поеха въздух, след като записаха най-дългата си печеливша серия от две години вследствие на ограничения в предлагането и надеждите, че продължаващата ваксинация ще доведе до повишение в търсенето.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 40 цента, до 61.07 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) се понижи с 36 цента, до 58.32 долара за барел.