Съдебните заседатели отхвърлиха твърденията на инвеститорите, че Илон Мъск е нарушил федералния закон за ценните книжа, когато през 2018 г. туитна, че е вероятно да направи Tesla частна. Това е голяма победа за милиардера и главен изпълнителен директор на компанията, коментира The Wall Street Journal.

Деветчленното жури обяви присъдата в петък следобед след около два часа обсъждания, като установи, че инвеститорите, които са завели делото за колективен иск, не са успели да докажат твърденията си срещу Мъск или компанията, която той управлява.

Мъск, който по-рано беше в съда, за да чуе заключителни изявления от двете страни, не присъства при прочитането на присъдата. Впоследствие в Twitter той обяви признателността си за единодушното решение на журито, като каза: "Слава Богу, мъдростта на хората надделя!".

Никълъс Порит, адвокат на инвеститорите, заяви, че е разочарован от резултата и обмисля следващите стъпки. Глен Литълтън, водещият ищец, отказа коментар.

От „умен“ до „ненормален“ – какво мислят съдебните заседатели за Мъск?Ако те подкрепят иска на акционерите на Tesla, милиардерът ще трябва да се раздели със сериозна сума за обезщетения

Случаят тръгна от туитовете на главния изпълнителен директор на Tesla преди повече от четири години, с които предложи компанията да стане частна.

"Обмислям да направя Tesla частна на цена от 420 долара. Финансирането е осигурено", написа в Twitter на 7 август 2018 г. Мъск, който тогава беше председател и главен изпълнителен директор.

По-късно той добави: "Подкрепата на инвеститорите е потвърдена. Единствената причина, поради която това не е сигурно, е, че зависи от гласуването на акционерите."

Този епизод създаде проблеми на Мъск, който се съгласи да плати 20 милиона долара през 2018 г., за да прекрати обвинението за измама с ценни книжа, повдигнато от Комисията по ценните книжа и фондовите борси заради тези туитове. Той критикува SEC след това, заявявайки, че се чувства притиснат да се съгласи на тази спогодба и че това го е накарало да изглежда виновен. За този случай той каза в показания си по делото, че е възможност да си "изчисти името".

Сделката за сваляне на компанията от борсата, за която Мъск туитна, така и не се осъществи. Инвеститорите заведоха дело, твърдейки, че туитовете на Мъск са неверни и подвеждащи и вследствие на тях са загубили милиарди.

"Това беше заплаха за препитанието ми", каза Литълтън по време на процеса, свидетелствайки, че убеждението му, че Tesla ще стане частна, го е накарало да ликвидира позицията си.

Мъск, който свидетелства в продължение на три дни, заяви, че е бил уверен, че има финансирането за сделката и е туитнал, за да информира акционерите, а не да ги подвежда.

Манипулирал ли е Мъск борда на Tesla за $52 млрд., това е въпросътАкционер на компанията поиска от съд в Делауеър да отмени одобрен през 2018 г. пакет от заплати за предприемача

"Опитвах се да информирам акционерите и да гарантирам, че всички те имат една и съща информация", каза Мъск пред съдебните заседатели.

Главният изпълнителен директор на Tesla заяви, че е бил сигурен , че суверенният фонд на Саудитска Арабия, Публичният инвестиционен фонд (PIF), е готов да помогне на компанията да стане частна, въпреки че не са обсъждали конкретна цена. Мъск заяви, че е имал и други начини да финансира сделката, като например чрез дела си в ракетната компания SpaceX или привличането на други инвеститори.

По времето, когато това дело влезе в съда, американският окръжен съдия Едуард Чен беше решил, че някои от изявленията на Мъск за потенциалното сваляне на компанията от борсата не са верни и че той е действал безразсъдно, като ги е направил.

Съдебните заседатели бяха помолени да решат, наред с други въпроси, дали туитовете на Мъск са съществени за инвеститорите и дали погрешното им интерпретиране е довело до загуби за тях.

Съществен аргумент в правото означава съобщение, за което едно разумно лице би повярвало, че е направено с цел да повлияе на решение, свързано с обществена поръчка например.

Робин Кадоган, който беше председател на журито, заяви, че не е бил убеден от аргументите, че туитовете са съществени.

По време на процеса членовете на борда на директорите на Tesla се опитаха да се дистанцират от Мъск, заявявайки, че той е туитвал в личното си качество.

През 2021 г. Мъск се изправи пред съда и по дело на акционерите заради придобиването на компанията за домашна слънчева енергия SolarCity. Съдията отсъди в полза на Мъск, като установи, че Tesla е платила справедлива цена и че бордът ѝ съвестно е проверил сделката.