Напрежението на азиатските пазари на акции остава заради продължаващата несигурност около затъналата в дългове строителна компания China Evergrande, въпреки че нарасналият апетит към риск доведе до повишения на индексите на Уолстрийт и на доходността на щатските държавни облигации.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижава с 0.1% и е на път да запише седмичен спад от 0.68%.

Основният австралийски индекс губи 0.41%, докато хонконгският Hang Seng остана почти без промяна.

Японският Nikkei отчита повишение от 1.93%, но все още наваксва глобалния ръст, след като пазарите в страната бяха затворени заради празник.

Индексът на китайските сини чипове изтри загубите си от по-рано през деня и нараства с 0.6%, след като нова кешова инжекция от страна на централната банка на Китай достигна 270 млрд. юана (42 млрд. долара) за седмицата, което беше най-голямата сума от януари насам.

Е-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат повишение от 0.5%.

Защо доларът може да не мръдне много от настоящите нива до края на 2022 г.?Щатският долар може да изпита затруднения с поскъпването над настоящите си нива до края на 2022 г. предвид вероятността за почти двегодишно разминаване между времето, в което Федералният резерв може да започне да ограничава изкупуването на облигации, и първото увеличение на лихвите

Инвеститорите продължават да се притесняват за съдбата на строителната компания China Evergrande. Акциите й поевтиняха с 5.2% днес, след като вчера цената им скочи със 17.6%.

Щатските индекс Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite нараснaха с по над 1% вчера, след като обявената в сряда позиция на Федералния резерв относно ограничението на стимулите изглежда увери инвеститорите, че вдигането на лихвите е все още далече, дори и ограничаването на огромната програма за изкупуване на активи да започне тази година, пише Ройтерс.

Тези нагласи към риск се отразиха на долара, който поевтиня рязко вчера спрямо кошница от други основни валути, отстъпвайки от близо едномесечен връх до едноседмично дъно. Доларовият индекс се търгуваше без промяна по време на азиатската сесия.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации също остава почти без промяна в азиатската сесия при 1.4267%, след като преди това нарасна до най-високото си ниво от 2.5 месеца след повишение на лихвите от страна на Централната банка на Норвегия и коментари от страна на Централната банка на Англия.

Петролът поевтинява, след като в предходния ден цените на суровината нараснаха до двумесечни върхове.

Цената на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпва с 0.27% до 73.11 долара за барел, докато тази на брента се понижава с 0.14% до 77.14 долара за барел.

Златото възстанови част от позициите си днес, като спот цената на метала нараства с 0.5% до 1 751 долара за тройунция, след като в предходния ден падна с над 1%.