Появилите се отново опасения относно нарастващата доходност по щатските държавни облигации засегнаха акциите в световен мащаб днес, тъй като инвеститорите изчакват да видят дали председателят на Федералния резерв ще засегне този въпрос.

Перспективите за по-висока доходност по щатските държавни облигации също така се отразиха на активите-убежища, като японската йена, швейцарския франк и златото.

Доходността по щатските 10-годишни щатски държавни облигации нарасна до 1.477%, тъй като инвеститорите залагаха, че инфлацията може да тръгне нагоре с набирането на скорост на икономическото възстановяване, което се дължи на държавните стимули и на ваксинацията.

“Не е ясно как Фед иска да се разправи с високата доходност по държавните облигации,” казва пред Ройтерс Хироказу Кабея, старши анализатор в Daiwa Securities.

“Темпът на повишение на доходността е по-бърз, отколкото повечето хора очакваха, като това породи спекулации, че властите може да започнат да затягат паричната си политика.”

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.7% днес, докато японският Nikkei отчита понижение от 1.9%.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат спад от 0.4%, докато тези на технологичния Nasdaq губят 0.6%, понижавайки се до двумесечно дъно.

Пропуск за 1 млрд. долара – великите инвеститори също грешатПри максималната цена от 483 долара, постигната по позицията, вложението на Бъри би се оценявало на 1.5 млрд. долара

Технологичните акции са уязвими, защото високите им пазарни оценки бяха подкрепени от очакванията за продължителен период с ниски лихви.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл се очаква да говори по-късно днес. Много ръководители във Фед омаловажиха повишението на доходността при държавните ценни книжа в последните дни, макар че Лаел Брейнард призна, че има притеснения относно вероятността бързото повишение на доходността при облигациите да навреди на икономическата активност.

Пазарът ще трябва да се справя с огромно увеличение на дълговите продажби след осигурените стимули за справяне с рецесията, породена от пандемията.

Проблемът не е ограничен до САЩ. Доходността на британските 10-годишни дългови книжа скочи отново до 0.779%, близо до 11-месечния си връх от 0.836%, достигнат миналата седмица, след като правителството обяви, че ще емитира още дълг.

Валутните инвеститори продължават да купуват долари, тъй като залагат, че щатската икономика ще се представя по-добре от останалите развити икономики в идните месеци.

Доларът поскъпна до седеммесечен връх от 107.16 спрямо йената.

Другите валути-убежища се представят по-слабо, като швейцарският франк флиртува с четиримесечно дъно спрямо долара и 20-месечен минимум спрямо еврото.

Цената на златото падна до деветмесечно дъно от 1 702.8 долара за тройунция вчера и за последно беше на ниво от 1 711.5 долара.

Другите основни валути останаха почти без изменения, като еврото се разменя срещу 1.2054 долара.

Фокусът на инвеститорите върху икономическото възстановяване на САЩ не беше изместен от изнесените вчера данни, които показаха, че щатският пазар на труда е изпитвал затруднения през февруари, когато заетостта в частния сектор нараства с по-малко от очакваното.

Цените на петрола се повишиха във втора поредна сесия днес, след като бяха подкрепени от вероятността групата OPEC+ да не вземе решение за увеличаване на производството на своята среща по-късно през деня. Друг фактор за повишението на цените беше спадът в запасите от горива на САЩ.

Цената на щатския лек суров петрол нарасна с 0.3%, до 61.44 долара за барел.