Акциите в световен мащаб поскъпват днес, а цената на петрола тръгна нагоре след оптимистичните данни за производството в Китай и след като инвеститорите се вкопчиха в надеждите, че Пекин и Вашингтон могат да достигнат компромис в търговските преговори помежду си.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.46%, възстановявайки част от изгубеното в петък, докато японският Nikkei скочи с 1.11%.

Фючърсите на щатския S&P500 нарастват с 0.31% - до почти рекордни нива, след понижението в съкратената заради Деня на благодарността петъчна борсова сесия.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 също записа повишение, нараствайки с 0.59% от достигнатото тримесечно дъно в петък.

Пазарите записаха ръст, след като индексът на икономическата активност Caixin/Markit нарасна до 51.8 пункта през ноември, в сравнение с 51.7 в предходния месец, записвайки най-голямото си повишение от декември 2016 г.

“Производството и новите поръчки са на високи нива. Данните изглежда предполагат, че местното търсене е доста силно, въпреки че човек не може да има неограничен оптимизъм относно икономическите перспективи,” казва пред Ройтерс Наоки Таширо, президент на T.S. China Research.

Глобалният индекс на MSCI се повиши с 0.1% и беше близо до рекордно високото си ниво, достигнато през януари 2018 г.

Приемането през миналата седмица на закон в САЩ в подкрепа на протестиращите в Хонконг засили опасенията около преговорите между САЩ и Китай, но инвеститорите като цяло смятат, че по-нататъшна ескалация на търговската войа може да бъде избегната.

Инвеститорите отдавна смятат, че САЩ ще избегне налагането на допълнителни мита от 15% на китайски внос за около 156 млрд. долара на 15 декември, след като подпише сделка с Китай.

Двете страни обаче засега не успяват да постигнат съгласие около съществуващите мита върху китайски стоки, като Пекин настоява за отпадането им като част от сделката.

Търговската сделка между САЩ и Китай е забуксувала заради приетото законодателство относно Хонконг, информира вчера новинарският уебсайт Axios, позовавайки се на източник, близък до преговарящия екип на щатския президент Доналд Тръмп.

От външното министерство на Китай през миналата седмица разкритикуваха подписания от Тръмп закон, който подкрепя протестиращите в Хонконг, като го определиха като вмешателство във вътрешните работи на Китай.

На валутните пазари йената поевтинява, подпомогната и от очакванията, че Япония може да приеме голям пакет мерки в подкрепа на икономиката си.

Доларът поскъпна с 0.3%, до шестмесечен връх от 109.73 йени.

Еврото остава почти без промяна на ниво от 1.10175 спрямо долара, след като преди това падна до седемседмично дъно от 1.0981 в щатската сесия.

Британският паунд губи 0.24%, до 1.2912 долара, след като социологически проучвания през уикенда показаха, че преднината на Консервативната партия на премиера Борис Джонсън пред лейбъристите намалява.

Цените на петрола тръгнаха леко нагоре след големия спад от петък, породен от даните за рекордните нива на производство в САЩ.

Пазарът получи подкрепа от очакванията, че ОПЕК и нейните съюзници вероятно ще продължат ограниченията в производството на срещата си тази седмица.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 1.34%, до 61.30 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол бележат ръст в цената от 1.70% до 56.11 долара за барел.