Азиатските пазари регистрираха повишения в сутрешната търговия, след като оптимизмът на инвеститорите успя да измести страховете от разразяването на глобална търговска война.

Почти всички регионални индекси от Токио до Сидни се оцветиха в зелено, като най-силни към момента са повишенията в Хонконг - там борсовият бенчмарк Hang Seng добави близо процент и половина към стойността си. На борсите в Континентален Китай също се наблюдават масирани покупки.

"Ако погледнем глобалната икономическа картина, тя все още изглежда доста добре. В дългосрочен план почти навсякъде по света икономическите фундаменти са доста силни", коментира пред Bloomberg главният изпълнителен директор на JPMorgan Asset Management Australia Рейчъл Фарел.

Иначе настроенията на пазарите тази седмица действително бяха подчинени на политическите новини, след като опасенията от размяна на търговски удари между САЩ и основните й търговски партньори ескалираха. Във Вашингтон се стигна и до оставки - директорът на Националния икономически съвет Гари Кон напусна своя пост във вторник заради разногласията си с президента Доналд Тръмп по митническия въпрос.

Късно снощи обаче говорителят на Белия дом Сара Сандърс заяви, че се обмисля вариант, при който вдигането на митническите тарифи да не засяга определени държави, сред които Мексико и Канада. По думите й американската администрация ще преценява всеки отделен случай, държава по държава и казус по казус.

В Япония тази сутрин индексът Nikkei 225 отчете ръст от 0.3%, след като данните за ръста на брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на 2017 г. се оказаха по-силни от очакваното. Ръстът беше ревизиран във възходяща посока до ниво от 1.6% на годишна база спрямо предварително прогнозираните 1.4 на сто.

Утре се очаква заседанието на Централната банка на Япония, на което ще бъде взето решение за лихвените равнища в страната, а инвеститорите ще търсят евентуални сигнали за бъдещето на монетарната политика в Страната на изгряващото слънце.

Миналата седмица управителят на институцията Харухико Курода заяви, че банката ще търси вариант за свиване на рекордните финансови стимули през 2019 г. Японската валута обаче остана стабилна тази сутрин и към момента се търгува на нива от малко под 106 йени за долар.

По-късно днес във фокуса на пазарните участници ще бъде Европейската централна банка. От Марио Драги и неговите колеги не се очакват изненади, след като президентът на институцията заяви в края на февруари, че според него инфлацията ще продължи устойчиво да се повишава, а факторите, които са я задържали, са временни.

На криптопазара цената на биткойна отбеляза спад от близо 9%, до ниво от 9 780 долара, след като японският финансовият регулатор пък съобщи, че е наложил санкции на седем криптоборси заради различни нарушения.

Мярката дойде, след като хакери успяха да откраднат 530 милиона долара от платформата Coincheck. На две от борсите дори е наложено временно спиране на търговията.

Цената на петрола остана стабилна тази сутрин след вчерашното понижение, предизвикано от данните за ръста на запасите в Съединените щати. В сутрешната търговия фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април останаха почти без промяна на ниво от 61.16 долара за барел, а тези на сорта Брент се търгуват около 64.32 долара.