Азиатските борсови индекси поеха във възходяща посока днес, подкрепени от позитивните икономически данни.

Изглежда те успяха, поне временно, да разсеят тревогите на инвеститорите, че нарастващият брой на новите случаи на COVID-19 в САЩ може да застраши възстановяването на глобалната икономика.

Днес стана ясно, че индексът на промишлената активност в Китай бележи по-силен ръст от очакваното през юни. Същият процес се наблюдава и във Виетнам и Малайзия.

В Япония и Южна Корея активността в индустриалния сектор продължава да се свива, но с по-слаби темпове от предходните два месеца.

Днес водещият индекс на борсата в Шанхай отчита ръст от 0.6 на сто. В Хонконг Hang Seng добави половин процент към стойността си, а австралийският S&P/ASX 200 регистрира повишение от 0.2 на сто.

Сред изключенията от общия позитивен тренд днес бяха индексите в Япония и Южна Корея - Nikkei 225 се понижава с 0.9% спрямо вчерашните си нива, а KOSPi бележи спад от 0.1 на сто.

На стоковите пазари петролът поскъпна, подкрепен от данните за спада на запасите в САЩ.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август добавиха близо процент към стойността си - до ниво от 39.65 долара, а тези на сорта Брент се повишават с 0.8%, до 41.62 долара за барел.

За последната седмица петролните запаси в най-голямата световна икономика отчитат понижение от 8.2 милиона барела.

Свиването на производството от страна на ОПЕК до най-ниските нива за последните две десетилетия също допринесе за поскъпването на суровината.

Златото отчете минимален ръст от 0.1% тази сутрин, като се задържа над нивото от 1 800 долара за тройунция.