Азиатските акции поскъпнаха до рекордни нива днес, след като оптимизмът около ваксината срещу коронавирус и силните икономически данни от Китай и Япония надделяха над опасенията около ръста в случаите на COVID-19, което оскъпи книжата на компаниите в почти всички сектори.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1% - до най-високото ниво от създаването си през 1987 г., като отделните пазари в региона също се търгуваха на върхови нива.

Японският Nikkei докосна 29-годишен връх, южнокорейският KOSPI е на най-високото ниво от началото на 2018 г., а австралийският ASX 200 се повиши до осеммесечен максимум, преди търговията да бъде спряна по технически причини.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нараснаха с 0.6% след рекордното ниво на затваряне на индекса в петък, докато тези на Nasdaq 100 скочиха с 1%.

Европейските фючърси също бележат повишения, като тези на EuroSTOXX 50 нарастват с 0.8%, а фючърсите на британския FTSE отчитат ръст от 0.5%.

“Има планини от пари, които чакат да влязат на пазара и след като дойде новината за ваксината, както и по-малкия риск около изборите в САЩ, всичките тези пари се насочват към акциите,” казва пред Ройтерс Кайл Рода, анализатор в IG Markets. “Всички си мислят, че това е сигнал за влизане на пазара.”

Пазарите на валути и суровини бяха малко по-внимателни, а доларът поевтинява леко спрямо реагиращите на търговията валути. Цените на петрола се повишиха след спада от петък.

Икономическият растеж на Япония, който счупи рекордите, изваждайки страната от рецесия, по-добрите от очакваните данни за промишленото производство в Китай и сключеното търговско споразумение през уикенда засилиха ентусиазма на пазарите.

Засега няма много допълнителни подробности, но 15 държави от Азиатско-тихоокеанския регион, сред които Китай и Япония, но без САЩ, се споразумяха да намалят бъдещите мита в период на нарастващ протекционизъм по света.

Ръстът при акциите идва, въпреки множеството причини за притеснения. Президентът на САЩ Доналд Тръмп се готви да усложни предаването на властта на новоизбрания президент Джо Байдън.

От Axios информираха, че Тръмп планира поредица от агресивни мерки спрямо Китай в идните 10 седмици.

Броят на случаите на коронавирус продължава да скача в Европа и САЩ, а напоследък Южна Корея, Япония и Австралия също отчитат увеличение. Преговорите около брекзит отново са в деликатен етап.

Вълна от просрочия по изплащането на задълженията на държавни компании в Китай изплаши инвеститорите в облигации.

Някои от тези страхове ограничиха измененията на валутните пазари и оставиха цените на петрола доста под върховете им от миналата седмица, тъй като трейдърите се подготвят за тежка зима.

Британският паунд поскъпва спрямо долара и еврото. Европейската валута пък поскъпна с 0.1% спрямо долара до 1.1848.

Новозеландският долар бележи повишение от 0.5% до 0.6883 долара, австралийският долар поевтинява леко спрямо щатската валута.

Държавните облигации, които се разпродаваха след новината за ваксината през миналата седмица, запазват позициите си от петък, като доходността по 10-годишните щатски държавни книжа е на ниво от 0.8930%, след като през миналата седмица достигна връх от над 0.97%.

Цените на петрола се повишиха, като фючърсите на брента поскъпват с 0.7%, до 43.08 долара за барел, но остават под достигнатия през миналата седмица двуседмичен връх от 45.30 долара. Щатският лек суров петрол се оскъпи с 1%, до 40.55 долара за барел.

Цената на златото нарасна с 0.4%, до 1 896 долара за тройунция.