Пазарите на акции в Азия отчитат ръст днес, вследствие на надеждите, че Китай и САЩ скоро може да сключат предварителна сделка, която да сложи край на 17-месечната търговска война.

Разнопосочните сигнали от страна на щатския президент Доналд Тръмп обаче ограничиха оптимизма на инвеститорите.

Надеждите, че скоро може да има споразумение произтичат от публикация на Bloomberg от вчера, в която се казва, че двете страни са близо до “първа фаза” на сделката и от коментарите на Тръмп, че преговорите вървят “много добре”, след като преди това той заяви, че може да се изчака до след президентските избори през 2020 г. за сключване на споразумение.

“Моят основен сценарий е, че двете страни ще сключат някаква сделка. Натискът за сделка е огромен заради забавянето на темпа на растеж на икономиката и в двете страни,” казва Шейн Оливър, старши икономист в AMP Capital Investors в Сидни.

“Въпреки това сме свидетели на постоянна волатилност, защото политическата несигурност се превърна в нещо постоянно.”

Със завръщането на оптимизма на инвеститорите, по-рисковите активи поскъпнаха, а активите убежища, като японската йена, поевтиняха.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%. Японският Nikkei добави 0.7%, а австралийският основен индекс се повиши с 1%. В Китай индексът на сините чипове CSI300 и хонконгският Hang Seng добавиха по 0.3%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.04% днес в Азия, след като индексът нарасна с 0.63% вчера.

Анализатори предупреждават, че са възможни още сътресения на пазарите, предвид постоянните промени в отношенията между САЩ и Китай.

Ако Китай и САЩ не могат да достигнат до спразумение скоро, следващата важна дата е 15 декември, когато Вашингтон се очаква да наложи още мита върху китайския внос.

Трейдърите също така се подготвят за данните за неселскостопанската заетост в САЩ, които се очакват в петък, за да определят как се представя щатската икономика.

Йената се разменяше на ниво от 108.85 спрямо долара, отстъпвайки част от ръста си от предходния ден, след като положителните сигнали около търговските преговори се отразиха негативно на търсенето на активи убежища.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи леко до 1.7603% в азиатската сесия, изтривайки част от ръста си от предходния ден.

Фючърсите на щатсия лек суров петрол се оскъпиха с 0.22%, до 58.21 долара за барел днес, след като поскъпването с 3% от вчера показа признаци на забавяне.

Цените обаче може да бъдат подкрепени, ако страните от ОПЕК и техните съюзници, сред които и Русия, одобрят по-големи ограничения в производството на срещата си във Виена днес и утре.