Оптимизмът продължава да властва на пазарите в азиатско-тихоокеанския регион, където водещите борсови индекси отчитат трето поредно повишение от началото на седмицата.

Въпреки лекото отстъпление на Уолстрийт късно снощи, днес инвеститорите отново изглеждат обнадеждени.

Според анализаторите, цитирани от Ройтерс, оптимизмът идва най-вече от очакванията за скорошното премахване на карантинните мерки в много от западните държави, успоредно с постепенното възстановяване на предлагането.

Рисковите активи почти по целия свят поскъпват през по-голямата част от април на фона на мощните фискални и монетарни стимули, обявени от правителствата и централните банки в подкрепа на икономиката.

Надеждите за намиране на лечение на COVID-19 също се отразяват позитивно на финансовите пазари.

Вчера на борсата в Ню Йорк настроенията не бяха чак толкова "ведри", а индустриалният бенчмарк Dow Jones Industrial Average отстъпи с 0.13%, а широкият S&P 500 се понижи с 0.5 на сто.

Тази сутрин обаче повечетго азиатски борсови индикатори се оцветиха в зелено. Австралийският S&P/ASX 200 добави над процент към стойността си, на фона на поскъпването на повечето суровини на стоковите пазари.

Австралийската икономика е силно обвързана с износа на злато, индустриални метали и въглища.

В Южна Корея KOSPI отчита ръст от 0.84 на сто, в Хонконг Hang Seng се повишава с 0.3%, а в континентален Китай Shanghai Composite бележи ръст от 0.5 на сто.

Японският Nikkei 225 беше сред малкото изключения от общата позитивна тенденция тази сутрин, понишавайки се леко с 0.06%.

EY: Компаниите правят планове за придобивания след кризата Глобалните бизнес лидери се съсредоточават върху управлението на непосредственото влияние на пандемията

Петролът тази сутрин възстанови част от загубите, натрупани през последните няколко дни, поскъпвайки с 11.1%, до ниво от 13.73 долара за барел за сорта WTI (американски лек суров петрол). Брентът добави 2.6%, до 23.33 долара за барел.

Златото също добави 0.2% към стойността си, до 1 725 долара за тройунция, в очакване на решението на Федералния резерв на САЩ за бъдещето на монетарната политика, което ще бъде обявено по-късно днес.

Инвеститорите ще следят внимателно дали Фед ще анонсира нови монетарни стимули в подкрепа на икономиката заради кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19.