Азиатските борсови индекси регистрираха разнопосочни изменения тази сутрин, а регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на водещите азиатски компании извън Япония, се повиши до най-високите си нива за последните три седимици.

Оптимизмът на инвеститорите беше подкрепен от позитивните очаквания за наближаващия сезон на корпоративните отчети за първото тримесечие, както и от сигналите за ускоряване на глобалното икономическо възстановяване.

В Япония Nikkei 225 бележи ръст от 0.2%, а австралийският S&P/ASX 200 регистрира повишение от 0.6 на сто.

На отрицателна територия към момента се движат Hang Seng в Хонконг и китайският Shanghai Composite, съответно с понижения от 0.6 и 0.4 на сто.

Късно снощи индексите на Уолстрийт затвориха с понижения, отстъпвайки от достигнатия в предходната борсова сесия исторически връх. S&P 500 се понижи с 0.1%, а Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0.3 на сто.

Междувременно, Международният валутен фонд завиши прогнозата си за глобалния икономически растеж през 2021 до 6% от досегашните 5.5%. Като основен аргумент за решението експертите на институцията изтъкват именно по-силното представяне на американската икономика.

По данни на платформата Refinitiv средният ръст на печалбата на американските компании за първото тримесечие се очаква да достигне 24.2 на сто.

На валутните пазари щатският долар поевтиня до двуседмично дъно под натиска на поинижаващите се доходности по американските държавни облигации. Доларовият индекс се понижи с 0.1%, до ниво от 92.258 пункта.

Доларът се търугва на ниво от 1.1870 спрямо еврото.

Пазарът на суровини през 2021 г.: Какво да очаквамеКак да инвестираме в суровини?

Цената на петрола отбеляза леко повишение в сутрешната търговия, подкрепена от позитивните макроикономически нагласи и от данните за спада на петролните запаси в САЩ. Те се понижават с 2.6 милиона барела за седмицата до 2 април.

Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпват с 0.2 на сто, до ниво от 59.42 долара за барел, а тези на сорта брент бележат повишение от 0.16 на сто до 62.84 долара за барел.

На пазара на криптовалутите биткойнът поевтиня с близо 2% тази сутрин до ниво от малко под 57 700 долара за брой. С толкова се понижава и етериумът, като цената му към момента се движи около 2 090 долара за брой.