Средната годишна доходност за капиталовите пазари в САЩ е 9.2%, става ясно от проучване на Goldman Sachs в последните 140 години.

Пазарите обаче отчетоха най-силния си бичи период в последните 10 г., което се потвърждава от данните на инвестиционната банка.

Широкият индикатор S&P500 е надминал всички очаквания в периода от 2010 до 2020 г., тъй като е осигурил доходност от 13.6%.

Това е малко по-добре от средната годишна доходност на десетилетие в историята, констатират още от инвестиционната банка.

Компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway пък прави изчисление на доходността, реализирана от S&P500, от 1965 г. насам. Според данните средната годишна доходност с реинвестиране на доходите от дивиденти за този период е точно 10%.

Тук следва да направим важно уточнение. Първо – този материал не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа, и второ – доходите, реализирани от фондове, индекси или отделни компании, не са гаранция и за бъдещи такива.

Че година с година не си приличат ни показват 2018 и 2019 г. Ако през 2018 г. S&P500 е отчел спад от 4%, то през следващата година се отчита ръст от 31.5%.

Резултатите до този момент също са впечатляващи, тъй като S&P500 е отчел ръст от над 51%, на фона на разпродажбите в края на февруари и март.

Най-честите митове и заблуди за инвестициитеМнението на експертите

Как да инвестираме на капиталовите пазари както у нас, така и в чужбина?

Първото и най-важно условие е избирането на лицензиран инвестиционен посредник, ако сте решили да търгувате, разчитайки на собствените си знания и умения.

Ако обаче сте начинаещи в областта или пък нямате време да следите изкъсо ежедневното представяне на пазарите, то тогава взаимните или борсово търгуваните фондове са именно за вас.

При положение че набележите няколко фонда, проверете таксите им за вход, изход и годишно управление.

Каква е разликата между фондовете?

Най-просто казано, те се делят на активни и пасивни. Първите се управляват от портфолио мениджъри, които избират стратегията и вложенията им. Вторите просто следват представянето на даден индекс, суровина или сектор.

Много популярни напоследък са т. нар. спестовни планове. Те позволяват на инвеститорите да влагат и по-малки суми - до 50-100 лв. месечно.