Инфлацията е най-голямото притеснение за руската икономика, дори в по-голяма степен и от новоизбрания щатски президент Доналд Тръмп.

„Брекзит и победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ бяха неочаквани, но руската икономика и финансовите пазари не се повлияха значително от тези събития. Това заяви за CNBC заместник-гуверньорът на Централната банка на Русия Ксения Юдаева.

По време на Азиатския финансов форум, провеждащ се в Хонконг, Юдаева отбеляза, че инфлацията е най-големият риск за икономическия растеж на страната.

През миналия месец ЕС взе решение да удължи с още шест месеца санкциите срещу Русия, но дори и това не притеснява толкова много централната банка на страната.

„Ще се опитаме да ограничим инфлацията през настоящата година до ниво от около 4%", каза още Юдаева.

Потребителските цени в страната отчитат ръст от 5.6 на сто на годишна база до края на ноември, припомня финансовото издание.

В свое прессъобщение от миналия месец от руската централна банка отбелязват, че растежът на цените е забелязан в почти всички групи стоки и услуги. За намаляването на инфлацията в следващите месеци, ще е нужен по-сериозен спад на цените на нехранителните продукти, информират още оттам.

Ценралната банка на Русия остави непроменена основната лихва на страната на ниво от 10 процента. Следващото заседание на банката, на което ще бъде обсъждан този въпрос, е насрочено за 3 февруари (петък).

Руската рубла добави над 21% през 2016 г. спрямо щатския долар. От началото на 2017 г. тя губи 3%, като в момента се разменя срещу 59.63 рубли за 1 долар.